15. juuli 2025

"Kokkuleppelised imed"

Märten Kross. Kokkuleppelised imed. Kross Kirjastus, 2025. 285 lk.

Täiesti juhuslik kohtumine uudiskirjanduse näitusel. Polnud varem Krossi, Märten Krossi lugenud. Ikkagi kuulsate kirjanike järeltulija, ju siis on geenidega kaasa saadud kirjutamispisik 🙂; Eesti kirjandusele tuleb ikka aeg-ajalt ka võimalus anda, nii ma mõtlesin😊

Nüüd siis lugemislainel olles võtsin ühe soojaga ette ka "Kokkuleppelised imed", mis lugemise ootel raamatute virnas järgmisena ette tuli.

No mis ma oskan öelda? 

Algas justkui tüüpiline Eesti romaan. Või nagu mu kallis kolleeg armastab öelda: tüüpiline Eesti film, kus midagi ei toimu 😀 Ehk siis palju kirjeldusi, vähe sündmusi. Siis läks huvitavaks, kui elu sisse tuli ja käima läks. Vahepeal kaotasin jälle lootuse, kui peategelane üheksa kuud iseendaga (leina)tööd tegi. Seda esoteerikat ei jaksanud küll lugeda lehekülgede kaupa. Ja kõik need kordused! Sa püha püss! Igal hommikul viie tiibetlase harjutused, ahjude kütmine, küünalde põletamine (9000 teeküünalt 9 kuu jooksul, kui õigesti mäletan, kolossaalne arv igatahes, pluss veel muud küünlad), palvehelmed jms ja tirpi ning tagasi kõndimine, iga ilmaga, iga jumala päev! Mulle kangastus üsna tüüpilise eestlase kuvand, kes väidab, et pole mingi usklik, aga igaks juhuks praktiseerib midagi kõigist erinevatest usunditest, esoteerikast jne.

Altareid oli mul kolm. Minu altar, leina altar ja elu altar - see, mis hoidis kõike, vähemalt nii ma lootsin. Elu. (Lk 181)

Lõpuks läks õnneks siiski jälle huvitavaks. Õnnelik mees see peategelane. Kolm naist. Ühega perekond ja lapsed. Ja pärast seda kaks tõelist armastust! Veidi ebarealistlik, aga samas: kõik on võimalik neile, kes usuvad ja ennast võimalustele avavad?

Väga segaseid ja veidraid tundeid tekitanud teos... 

Siiski, mida kaugemale jääb kaane sulgemine, seda enam kaldub mu hinnang plusspoolele. Ei ole kerge lektüür. On hoopis väga mitmekihiline lugemine. 

Mõned väljakirjutused ka:

Õnneks räägivad pildid alati enda eest ja mulle ei meeldinud juba ammu proovida sinna kõrvale ajada mingit süvatsevat udu diskursusest ja narratiivist. See oli igav ja seda pidi ajama siis, kui piltidest ei olnud midagi erilist ja tuli proovida oma tegusid mingilgi moel õigustada. (Lk 63)

Tulin oma igapäevast üksi saarele, ma ei tahtnud kedagi näha. Ei tahtnud raamatuid lugeda, raadiot kuulata ega telekat vaadata, tahtsin lihtsalt olla. Ma olin väsinud inimeste mõtete merest. Iga sõna, mida keegi ütles, kandis endas soovi, tahtmist, ootust, pettumust. Keegi üritas sind igal päeval oma sõnadega muuta. Kõigil olid mingid mõtted ja soovid. Ma tahtsin end korraks neist vabastada ja kuulata enda omi. (Lk 75)

Vaesus on üldjuhul nagu seisund, mis on sinu sees, sinu hinges. Iga järgmine miljon ja järgmine maja ei muuda midagi. Ajapuudus on ka vaesus. Vabaduse puudus samuti, kui su enda raha hoiab sind vangis. Ühtemoodi võivad vangis olla nii rikas kui ka vaene. Ühel on mõnikord liiga palju ja teisel tihti liiga vähe. Ka vabadus on seisund. Kui seda pole, ei aita ka rohkem firmasid, veel rohkem raha. Isegi helikopter ei aita ja sa ei jõua ikkagi kunagi kohale. (Lk 222)


14. juuli 2025

Elust enesest

Miks peab igale inimesele sildi külge kleepima ja igale tegevusele hinnangu andma?

Kust võtab inimene julguse mingeid oletusi tõe pähe kuulutada?

Silt külge! Tempel peale! Alati! Iga kell! Kõigele.

Empaatia? Mõistmine? Kaastunne? Kahtlus? Skeptitsism? 

13. juuli 2025

"Pruudil olid jalas kollased saapad. 1."

Katherine Pancol. Pruudil olid jalas kollased saapad. I
Prantsuse keelest tõlkinud Sirje Keevallik. Kirjastus Tänapäev, 2024. 
256 lk.

Prantsusmaa, taas Prantsusmaa. Just olin lõpetanud "Minu Prantsusmaa" lugemise ja siis jälle Prantsusmaa, Bordeaux, olgugi et nüüd ilukirjanduslikus võtmes.

Niisiis Prantsusmaa. Bordeaux. Berleaci veinimõis.
Vanaema, mõisaproua, perenaine Aliénor.
Tütre Muriel'i lapsed India ja Louis.
Poeg, Ambrois, Muriel'i vanem vend, laste onu.
Ambrois' kaksikud Francois ja Frédéric esimesest abielust ja tütar Gwendolin teisest abielust. Selline tegelaste galerii. 

Nüüd ootan, et saaks  kätte II osa ja selle lugemist, kuna siin jäi kõik pooleli ju...

"Kui sa hakkad end teistega võrdlema, oled terve elu õnnetu. Seda ei tohi teha! Mitte kunagi!"
"... Kuidas ühtedel inimestel saab olla kõike ja teistel mitte midagi! Ma ei harju sellega iialgi!"

Need paar tsitaati pärinevad õe ja venna dialoogist, kui nad on jõudnud oma vanaema veinimõisa, kus on liiga palju lühtreid laes, liiga palju maale seintel, liiga palju nuge, kahvleid ja klaase söögisaali laual, liiga palju kõike!  (lk 188-189)

"Kui naljakas väike poiss!" mõtleb Aliénor. Ja tüdrukuke, nii tugev, nii küps.

P.S. Mul on kogu aeg kiusatus kirjutada ja öelda: pruudil olid jalas kollased KUMMIKUD 😀

12. juuli 2025

"Minu Prantsusmaa"

Hanna- Maria Laanet. Minu Prantsusmaa: bordoopunase varjundid. Petrone Print, 2024. 224 lk + fotod. Minu-sari 

Loetud. Oli loetav. Kommenteerida suurt ei oska ega tahagi (ja siin pole mingit tagamõtet ega intriigi). Kuna tegemist on suuresti veininduse ja veinipiirkonnaga, siis see teemavaldkond mind eriti ei paelu. Mõned väljakirjutused lihtsalt. 

Olen prantsuse lõunatajad enda jaoks liigitanud kolme kategooriasse. Laisk prantslane. Vinguv prantslane. Tõeline prantslane. (Loe lähemalt lk 51)

Gaby on väga külalislahke ja uurib mult, kas soovin veini juurde ning kas ma eelistan magusat või kuiva. Muidugi kuiva, ma pole kuulnudki, et keegi magusat eelistaks! Eriti veel mõtlen, et mis mõttes - me õpime ju veinindust, kuidas me saaksimegi magusat veini juua. Otsustan siis suurest üllatusesest teema algatada ja ka teistelt uurida, kas neile meeldib magus vein. Tundub, et prantsuse noorte seas on magus ja isegi maitsestatud vein vägagi populaarne. "No siis on küll hästi, et te veinindust õppima läksite, sest teil on, mida õppida," mõtlen ma endamisi naljatledes.

Nende armas kolmeaastane tütar Charlie sööb koos meiega ning ei pirtsuta tavaliselt mitte ühegi koostisosa üle. Aga vanemad ei Anna selleks ka võimalust. Kui tütar natukenegi viriseb, tõstavad vanemad häält. Kord on majas. Laps istugu õigel ajal lauda ja söögu taldrik tühjaks või olgu näljas. Siin ei peeta seda karmiks kasvatuseks, vaid hoopis hädavajalikuks miinimumiks, et lapsed oleksid sõnakuulelikud, manitsetud ja viisakad.

Peaasi, et mõni väike laps või lärmakam turist nende rahu häirima ei tuleks. Erinevalt meile harjumuspärasest kultuurist ei näe siinsetes restoranides peaaegu kunagi lapsi. Pigem on tänavapildis populaarsed neljajalgsed sõbrad. Lastele on siinsetel peredel kohtinguõhtuteks alati lapsehoidja leitud. Kui nautida, siis rahus ja täiel rinnal.

Pineau de Charentes on konjakijook, mis kindlasti suuremat tähelepanu väärib. 3/4 viinamarjamahlast ja 1/4 konjakist kokku segatud  ning seejärel mõni aasta laagerdatud imeline aperitiiviks sobiv magus, kuid äärmiselt värskendav jook võidab kõigi selle proovijate südame hetkega.

See siin on väga ehe ja maitsvate toitudega restoran, aga kogu selle prantsuse köögi kiitmise juures tekib mul päris tihti väljas einestades küsimus - kus on originaalsus?

11. juuli 2025

"Paradiisiaed"

Elena Fischer. Paradiisiaed. Saksa keelest tõlkinud Eve Sooneste. Kirjastus Tänapäev, 2025. Sari Punane raamat. 302 lk.

Kolmas Punase raamatu sarja raamat üsna lühikese aja jooksul. Hea. Väga hea! Lõpuni hoiti pinget üleval. Päris alguses ei tahtnud käima minna, oli kuidagi selline argine... Aga intriig oli kohe olemas!
Minu ema suri sel suvel. /.../ Neliteist on vilets vanus ema kaotada.
Ema muidugi ei tulnud. Selle asemel tulid mu esimesed päevad.
Päeval, mil mu ema suri, lagunesin ma koost. Järele jäi ainult täherida, mis oli kunagi olnud mu nimi. Ema hüüdis mind Billie'ks. B-i-l-l-i-e.
Tüdruku pärisnimi oli Erzsébet.

Mulle kangastusid mingid sarnased jooned viimati loetud "Kolm"ega. Kuidas väga noorelt on vaja ise oma eluga hakkama saama ja oma koht leida. Ennekõike aga iseennast leida, a la kes ma olen ja kust ma tulen...

[Vahemärkuseks ja meeldetuletuseks endale, head leiud: Juuste väljalangemine. Sõit autoga läbi Saksamaa lõunast põhja, 14-aastasena!]

Lõpetuseks lisan täiesti konteksti väliselt paar imepärast leidu, tsitaati:

Ahmed kohe oskas tühjade kätega roose jagada.

Nüüd ei olnud emal igatahes enam midagi kaotada. Aga mis kasu on vabadusest, kui sa oled surnud?

Igaüks teab, et sa ei jõua edasi, kui vaatad liiga palju tagasi. 

P.S. Just äsja lõpetasin lugemise ja olen veel nii tugevalt raamatu sees, selles seletamatus lummuses...

10. juuli 2025

"Minu Belgia"


Johanna Adojaan. Minu Belgia: raamidetagune pilt. Petrone Print, 2025. 208 lk. Minu-sari

Mõnusalt muhe lugemine väga noore inimese sulest, omamoodi kujunemise lugu ja eneseleidmise teekond. Kõik see on aga Belgia kastmes. Nii et muudkui lugema, mis siin ikka kommenteerida 😊

P.S. Eelviimane loetud raamat🙂

9. juuli 2025

"Ei ütlemine teeb vabaks"

Michael J. Tougias. Ei ütlemine teeb vabaks.
Kirjastus Ersen, 2025.
208 lk.

Üks neist raamatutest, mida tahaks öökapi raamatuks ehk siis riiulisse aeg-ajalt sirvimiseks, et endale mõningaid asju meelde tuletada.
Enamik mõtteid, ideid ja nõuandeid ei olnud minu jaoks uued. Lihtsalt meeldetuletus, äratundmine ja kinnitus. Need tarkused on kuidagi naturaalselt minus (mu vereringes) olemas.

Järgnevalt mõned nopped raamatust:

Ma ei kavatse täita kellegi teise päevakavas olevaid punkte ja jätta enda asju tegemata.

Raha, võim ja grupisurve ei saa osta jah-sõna, kui sa joondud enda, mitte teiste sisemise kompassi järgi.

Jäta oma elust välja toksilised inimesed; need, kes ei tundu suutvat kontrollida negatiivset reaktsiooni nii paljudele elu väikestele viperustele. Nende energiaväli koosneb õiendamisest ja kurtmisest (lk 111)

Rubriigist: Ei ütlemine ei ole isekas (lk 134):
Kui tunned sisemist rahu, siis oled paremini teiste abistamiseks valmistunud. Aga esiteks on sul tarvis keskenduda iseendale. 

Iga kord, kui ütled ei palvetele, mis tunduvad koormavad, tekitad aega juurde selleks, et öelda jah sellele, mis on oluline; erilistele inimestele ja sellele, mis sulle korda läheb.

Rubriigist: Ei väikelastele inimestele (lk 192):

Inimesed, kes teevad sääsest elevandi, kuuluvad tohutute ajaraiskajate hulka ja sul on vaja nende suhtes ranget eitavat lähenemist. /.../ Ära neela alla sööta, mis on seatud sinu kaasatõmbamiseks nende dramaatilistesse elusituatsioonidesse, selle asemel jäta nad tähelepanuta.

• Ma ei tunne end süüdi, kui ütlen ei.

• Ma ei lase end survestada tegema midagi, mis ei tundu õige.

• Määrav tegur otsuse tegemisel on küsimus: "Kas see teeb mulle rõõmu?"

• Ma asetan esikohale inimesed, keda ma armastan, ja see võib tähendada ei ütlemist teistele.

• Mul ei pruugi olla alati täielikku kontrolli iga olukorra üle, aga mul on täielik kontroll oma reaktsiooni ja vastuse üle.

• Ma pingutan, et mul ei oleks midagi kahetseda hetkel, kui minu aeg siin planeedil läbi saab. Selle asemel valitseb minus rahutunne, et ma ei hoidnud end tagasi ja andsin endast parima, et täita oma unistused.

8. juuli 2025

"Kolm"


Valérie Perrin. Kolm. Tõlkinud Pille Kruus. Kirjastus Tänapäev, 2024. Sari: Punane raamat. 638 lk.

Paks raamat (üle 600 lk). Põnev raamat. Ootamatute pööretega raamat. 

Sisu ümber jutustama ei hakka. Ütlen vaid niipalju, et: Kolm tähendab siin kolme sõpra. Nina, Adrien ja Étienne. Sõprus saab alguse, kui lapsed on 10-aastased. Ajaliselt kulgeb lugu kaasajas (2017), mil ollakse üle 30sed ja minevikus (lapsepõlves, gümnaasiumi lõpus, noorusajal). Kujunemisromaan, samas põnevuslugu. Inimsuhted. Saatuslikud valikud ja paljastused.

Minu jaoks oli lugu köitev lõpuni. Kuigi võinuks ehk ka kontsentreeritumalt üles ehitatud olla. Aga igav ei hakanud kordagi. Pigem tabasin ennast sellise vana, peaaegu unustatud, tuttava kibeluse käest - saaks ometi jälle lugema😊

P. S. Minu viimane lugemine enne laulupidu. Nüüd pole uuesti järjele saanud.

7. juuli 2025

Kummikutega laulupeol😀

Nüüd on see siis tehtud! Ehk siis uus tava või mood on sündinud - kummikutega laulupeole. Rahvariiete uueks trendiks ehk siis vältimatuks koostisosaks on saanud vihmakeep ja kummikud! 😍 Vähemalt jalad on kuivad. Eks siin ole ka muidugi arenguruumi, et kuidas päris kuiva nahaga pääseda. Lausa kalamehe säärikud peaksid olema, no vähemalt põlvini, siis ei häiriks ka märg seelikusaba😆 Või siis seelik kilega vooderdada? Päris korralik vetthülgav vihmamantel kuluks ka marjaks ära. Kohe ikka selline suur, mille alla mahub ka (selja)kott ja ikka maani välja. Soovitavalt selline, et vett krae vahele ei tuleks.

Eelnevast võib järeldada, et olen veel tugevalt laulupeo lainel 😇 Ilus oli! Ilus pidu oli! Isegi vihm ei suutnud seda rikkuda. Rahvast oli meeletult palju. Poleks iialgi uskunud, et sellise ilmaga rahvas välja (ligunema) tuleb. Aga ennäe imet - Eesti inimene on visa ja armastab oma kultuuri ja LAULUPIDU!

Mulle ei meeldi massid. See sai mulle taaskord selgeks. Õigupoolest tuli uuesti meelde. See on ainuke põhjus, miks ma ei tahaks laulupeole minna. Aga ometi alati jälle lähen...

Korralduslik pool oli suurepärane. Vabatahtlike meeskond ülisõbralik ja abivalmis. Toitlustamises sujus kõik ladusalt, nagu kellavärk.

Millega aga alati arvestada tuleb on suur passimine ja oma järje ootamine lavale pääsemisel. Kui juba laval olla, siis on taas kõik hästi. 

Kui millegi üle viriseda, siis see on transport.  Lubati süstikbusse,  mis pea nonstop laulupeo ja kesklinna vahet vuravad, aga õhtul, pärast kontserti  ummistasid autod teed ära ja bussid ei pääsenud liikuma. Nii et tegelikult oli liiklus reguleerimata. Eks nad seal jooksvalt midagi aretasid, aga kas ja millal see kilomeetri pikkune bussirivi liikuma sai, jäi minul nägemata. Sain üsna ruttu ümbersõidul olevale liinibussile nr 40 ja seega oli juba jälle elu ilus. Buss, millega päris koju sain, tuli ka viie minuti jooksul. Nii et mul tegelikult väga vedas. Olin umbes tunni ajaga peolt kodus. (Seda siis ikka Tallinna piires).

Täna on mul peo järelmid ehk "ärajääma nähud". Lisaks peavalule ja üldisele teovõimetusele ei ole ka mingit tahtmist midagi teha. Nii olen siin laule järele vaadanud ja kuulanud. Lihtsalt olnud. Ikkagi puhkus ju! Siiski paar masinatäit pesu on ka pestud. Poes käidud. Süüa tehtud. Piisavalt!🙃

Juulit on juba nädal läinud ja pea sama palju ka puhkust...

Kummikud on aga selle suve aksessuaar number üks!😄 Kuni seda ära ei unusta, on kõik hästi!😂

Lisan mõned fotod ka:

Laulupeo tuli paistis ka😍

Laulukaare all oli võimas tunne ja vaatepilt 

"Ärajääma nähud"😂 ehk päev pärast pidu

Austav ülesanne: jagada koorile staffi 😀


30. juuni 2025

Juuni lahkumine

Tänasega lahkub juuni. Ühes sellega ka esimene poolaasta. Mu tore kalender-märkmik annab igasugust põnevat informatsiooni. Hommikul sain näiteks teada, et tegelikult aasta poolitub homme-ülehomme, kus siis vastavalt möödunud/saabuvaid päevi 1. juulil 182/183 ja 2. juulil 183/182.

Ei tahaks kõlada taas kord kui katkine grammofon, aga teha pole midagi, ikka pean nentima, et aeg läheb jube kiiresti, lausa märkamatult. Kuhu, kuhu ometi küll on see pool aastat kadunud?!? Ja see juuni?!? Ma pole jõudnud ühtegi postitust teha! Nagu päriselt?!? Aga nii on.

Kui mai oli sündmuste poolest rikas, siis ega juuni pole ka terakestki alla jäänud. Lõpetamised, leeripäevad, pulma-aastapäevad, sünnipäevad... Esmaspäeval (või siis pärast pühi) tööle tulles ohkan vahel lausa kergendatult - tulin tööle puhkama (paluks mitte segada!😆). Kõik need "pidutsemised" on röövinud kogu asjaliku aja ehk siis nii palju praktilisi töid ja asju on jäänud tegemata... Aga noh, koristamine ja akende pesemine ongi suht mõttetud tegevused ju!😂 Siiski linnakodus on enamik pestud, maal pooleldi.

Mu uus klaasitud rõdu ootab kujundamist-sisustamist. Pole olnud mahti ja energiat (!) tegeleda. Isegi amplitaime pole🙈

Homme on viimane tööpäev. Siis algab puhkus! Mis tähendab omakorda, et kohe algavad laulupeo proovid. Alles pärast seda tuleb päriselt puhkus. Hetkel olen väga äraootaval seisukohal. Ei mingeid konkreetseid plaane. Tean, et niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii palju on tegemata asju ja nimekiri saaks pikk, kui to-do listi tegema hakata. Meenus "Mamma lugudest" (Margus Tabori häälega): "Margus, tule koju, tööd on niiii pallju!"

Tahaks kuhugi spaasse või mõnusasse kodumaisesse väikelinna... Ka pisike välistrip oleks näidustatud (Riia näiteks?)

Lugenud olen päris tublilt, vaatamata pidevale ajapuudusele. Eks ühel heal päeval panen loetu siia ka üles, aga las jääda praegu...

Et sai siis nüüd märk maha ka juuni lõpuks ehk olen endast elumärki andnud😁

Veidi suvist lilleilu ka silmarõõmuks:






31. mai 2025

Ajavoogude sees

Ajavoogude sees kannab mind elu lootuste laev...

Maikuu on läbitud... Esimene dekaad möödus pööraselt kiirelt ja põnevalt, mil käisin peaaegu üle päeva pärast tööd mingil üritusel! Minu jaoks on seda kohutavalt palju!🤭🙈 Väga toredad üritused kusjuures. Armastan Tallinna kirikutest kõige rohkem käia Jaani kirikus. Seal sai käidud siis lausa kaks korda. Esmaspäeval, 5. mail Loodud sõna õhtul, kus Janek Mäggi vestles sakslasest Eesti vaimuliku Matthias Burghardiga. Oli meeldiv ja huvitav. Kolmapäeval, 7. mail toimus raamatuesitlus "Istudes taevases kohvikus", kuhu on kokku kogutud Marju Raabe (1971-2024) peamiselt kirikutekstiile käsitlevad artiklid. Marju oli armas inimene, kellega nooruses tutvusin. Malbe Marju, rahulik Raabe - nii iseloomustas teda Jaani koguduse kauaaegne õpetaja Jaan Tammsalu. Mina jälgisin tema, Marju, tegemisi distantsilt suure austusega. Nüüd mäletan ja mälestan tänus...

9. mail oli imekaunis kontsert Vanalinna muusikamajas, kus VHK muusikaharu lõpetas mu armas vennapoeg. Millised võrratud noored, andekad ja pühendunud!

Vahepeal oli veel mitmeid sündmusi, millest lihtsalt mööda libisen. Ent 25. mail oli rõõm ja au osaleda onu ja onunaise kuldpulmas. Suurepärane, kaunis sündmus.  

Nii ongi maiga ühel pool ja kuigi pidin ainult fotopostituse tegema, siis sai päris ülevaatlik kokkuvõte.

Täna oli esimene tõsine ja tõeliselt töine tööpäev aias. Olen kerest kange ja mitmed kohad annavad tunda...  Päris soe oli ka. Vaatamata jahedale kevadele on loodus siiski omas rütmis. Õunapuud on justkui õitsenud juba ja meelespeadki hakkavad vaikselt lõpetama... Aga väike valik siis:







Linnakodus said lõpuks rõduklaasid ette

9. mai 2025

Eluline

Püüdsin jälle kinni ühe mõttearenduse. Hea, et sain sabast kinni. Enamasti juhtub nii, et loen midagi head ja hiljem tahaks uuesti lugeda või jagada, aga enam ei leia üles... Siis on jube kahju. Ja see tunne jääb pikaks ajaks kummitama. Ikka mõtlen, et see pole ju nii suur pingutus ja ajaraiskamine: avada koht (blogi, dokument, märkmik vms) kuhu teha copy/paste ja ongi olemas!?! Aga vahel käib seegi täiesti üle jõu?!?

Helen Mirren ütles kord nii : "Enne, kui sa hakkad kellegagi vaidlema, mõtle selle peale, kas ta on vaimselt piisavalt küps, et mõista erinevat vaatenurka. Kui see nii ei ole, siis ei ole ju sellel kõigel mingit mõtet. Kõik vestlused ei ole väärt, et kulutada oma energiat. On hetki, mil hoolimata faktidest, mis sa välja tood, selgusest, millega sa räägid, teine inimene lihtsalt ei kuula sind selleks et kuulata, vaid selleks, et vastata. Ta hoiab kiivalt kinni oma isiklikust vaatenurgast. Ta ei tahagi näha ega mõista teisi vaatenurki ega võimalusi. Temaga mõtteid vahetades kurnad sa ainult iseennast ära.
Tühja vaidluse ja rikastava vestluse vahel on suur vahe. Vestlemine inimesega, kes on avatud ja tahab mõista ning aru saada, võib valgustada ka sind isegi siis, kui teie arvamused on erinevad. Panna aga mõistust pähe inimesele, kes keeldub nägemast teisi võimalusi, on nagu räägiksid sa seinaga. Ükskõik, kui loogiline ei ole ka su jutt või kui palju tõde ei peitu su sõnades, ta muudab ikka su sõnu ega tahagi sind kuulata. Mitte sellepärast, et sa eksid, vaid sellepärast, et talle lihtsalt ei mahu pähe, et maailmas võiks olla teist tõde peale tema enda oma.
Tark inimene ei ole see, kes vaidluses peale jääb ja kellele jääb viimane sõna, vaid see, kes õigel ajal aru saab, millal ei ole mõtet edasi vaielda. Tark inimene valib oma hingerahu ega hakka iga hinna eest teist ümber veenma, kes nagunii midagi ei taha kuulda. Kõik võitlused pole lahingut väärt. Kõik inimesed ei ole väärt seda, et sa neile hakkaksid oma tõde selgitama. Mõnikord on parem lihtsalt minna ära. Mitte sellepärast, et sul pole enam midagi öelda, vaid sellepärast, et sa tead, et mõned inimesed pole valmis su sõnu kuulma. Aga sina ei pea ju seda raskust kandma."

Tõlkinud - Kodused lood

8. mai 2025

"Suveõed"

Monika Peetz. Suveõed. Saksa keelest tõlkinud Terje Loogus. Tallinn: Varrak, 2024. 231 lk. Varraku ajaviiteromaan.

Oli tore lugemine. Minu jaoks püsis pinge lõpuni üleval. Igati positiivne elamus.

Perekonna lugu. Peresuhted, inimsuhted - need pakuvad alati pinget ja kõneainet. Tegevuspaik Holland. Kohake Põhjamere ääres, nimega Bergen, kus perekond Thalberg Saksamaalt Kölnist igal aastal puhkamas käib. Neli õde: Doro, Yella, kaksikud Amelie ja Helen. Perepuhkused lõppesid pärast autoõnnetust, mille tagajärjel isa hukkus. Ema Henriette kutsub perekonna 20 aastat hiljem samasse kohta kokku. Mis asjaoludel, see selgub romaani jooksul...

"Ja mida ma emale ütlen, miks sa kaasa ei tule?" oli Yella küsinud. "Mul on suva. Ta ju nagunii ei kuula." 

Yella hingas sügavalt sisse ja rääkis Dorole sõnasõnalt kõike, mida David oli talle näkku pahvatanud. "Ütle lihtsalt tõde," oli mees soovitanud. "Ma ei tulnud kaasa, kuna ma ei kannata teda. Mul on raskekujuline ämmaallergia." 

Doro naeris südamest. "Miski pole nii kurnav kui abikaasa perekond," tunnistas ta kohustades. "Küsi minult. Minu omad on nii baierlased, et kui nad minuga räägivad, ei saa ma mitte mõhkugi aru. Nad on veendunud, et ma olen kidakeelne, kuna ma ei suuda iial õigel kohal vastata."

Lucy asus parasjagu lapsepõlve ja täiskasvanuelu vahelisel eikellegimaal. Ta T-särgi all joonistusid selgelt välja esimesed rinnakumerused. [Huvitav, millised need teised ja kolmandad on?!?😂]

"Kas sa oled õnnelik?" küsis Yella. Helen kehitas õlgu. "Kes on õigupoolest öelnud, et me peame alati õnnelikud olema? Töö tähendab alati ka stressi ja iga suhe väljakutset. Ja siis peame kõigele lisaks ka veel pidevalt õnnelikud olema." Yella naeris. "Keegi ei taha olla õnnetu." "Mulle on olulisem, et sellel, mida ma teen, on mingi mõte," ütles Helen. "Ma tahan midagi teiste heaks teha. Ja see teeb siis ka mind õnnelikuks."

"Armastus on alati ka äri. Ma aitan ta rahaliselt jalgadele, maksan isegi poisile, kellelt ta laenas 1000 eurot. Selle eest aitab tema uskuda mul homsesse." Kas ema oli armastust alati pidanud kapitalismi erijuhtumiks?

Mõni minut hiljem ilmusid nende vaatevälja valgustatud kirikuvaremed. Neli päeva tagasi oli ta seal kaevunud oma minevikku. Ta pilk oli muutunud. Hoone peegeldas suurepäraselt tema enda elu: üks pool oli varemetes, teine pool uuesti üles ehitatud ja terve. Varemete ja kiriku kooslus mõjus nagu harmooniline tervik, kuigi kirik ei saa enam iial tagasi oma endist suurust. Kes kirikusse sisenes, pidi paratamatult läbima varemed. Aga just see andis hoonele tema ainulaadsuse. Ilma hävinenud osata oleks kirik selline nagu paljud teisedki, ent just purustatud ja taastatud osa kooslus muutis kiriku oluliseks ka väljaspool Bergeni piire.

30. aprill 2025

Arengud elu-elukeses ehk mõned hetked läbi kaamerasilma

Arengud akna taga ehk rõdul hakkab vaikselt looma😁

 


Vahepeal olid Ülestõusmispühad. Selline tibu oli meie töisel peolaual 😮


Ja kodus sai kohe hoole ja armastusega mune värvitud😁

 



Aprill, aprill...

Aprill on üllataja. Iga kord. Igal aastal. Eredalt on meeles möödunudaastane jüripäeva lumi. Sel aastalgi on meid pea igal aprilli nädalavahetusel lumega üllatatud. Muidugi kahvatub see 2024. aasta ees.
Ent veelgi suurema üllatusena tuli aga hoopis üle-eelmise nädala soojalaine. Tervelt kaks päeva üle 20 kraadi (25 kindlasti). Taevalik, õnnis olemine! Reede ei toonud isegi õhtust jahedust! Veel hämaras olin aias üsna paljalt. Laupäeval siiski laskus õhtune jahedus maa peale. Vähemalt olin sel aastal kohal need kaks päeva, kui suvi oli😁. Täna oli jällegi väga külm, lausa jäine ilm. Vastik vihm pealekauba.

Ja nüüd ta ongi läbi, see aprill... Kiirelt, liiga kiirelt lendab aeg...

Energia on jätkuvalt üsna nullis. Mõned üksikud energilisemad hetked olen tabanud, mil tuleb tahtmine midagi teha ja korda saata. Enamasti on see neil hommikutel, kui peab tööle sättima hakkama. No ja kuna eestlane ju ei rüveta püha tööaega, siis ehtsa eestlasena rühin vapralt tööle ja kodused tegemised jäävadki paremaid aegu ootama 😜 Töiselt olen ma tubli, vähemasti enda arvates. Ja kuna mu töö meeldib mulle, siis on selles osas kõik hästi ja kontrolli all. Leiaks kena koduabilise, kes korra nädalas elamise üle käiks, siis oleks elu päris lill juba🤭😆

Lugeda pole suurt midagi jõudnud. Sellekski pole justkui tahtmist ega energiat. Eile (või oli see juba üleeile?) siiski alustasin taas ühe kergema romaaniga. Aga õiget indu pole....

See-eest olen usinasti Raamatuvahetusega tegelenud. Aprill kujunes seal päris pööraseks. Pärast aastavahetuse vaikelu (detsember-jaanuar oli  peaaegu nulliring) hakkas märts tuure koguma ja nüüd tormilise aprilli järel peaks ses vallas vist ka rahulikumalt võtma, sest mai tõotab väga tiheda programmiga tulla. Täna juba alustasin VHK kammerkoori kontserdiga. Hirmus armas ja ilus oli!🥰 Pärast seda käisin kalli ristipojaga kohvikus. Olid needki armsad hetked🥰

Saabuvad maipühad, vabad päevad tõotavad kiireks kujuneda. Homme on plaan surnuaeda minna, koristama ja võõrasemasid istutama. Loodetavasti tuleb homme ka parem ilm.

Mõnusat volberdamist! Kohtumiseni mais!

 

23. aprill 2025

"Hundi õnn"

Paolo Cognetti. Hundi õnn. Itaalia keelest tõlkinud Paul Raud. Kirjastus Tänapäev, 2024. 167 lk. (Punane raamat)

Raamat ootas riiulis kaua oma aega (raamatukogu eksemplar, muide. Aina pikendasin, kuna järjekorda enam polnud. Siiski vist ainult kaks korda🤔)
Kui siis lugema hakkasin, sattusin lummusesse. Mingi Norra võbe tuli sisse (Gulbranssen "Ja taamal laulavad metsad"?🤔). Kuigi aeg ja ajastu on hoopis teine. Siis asusin autorit ja tõlkijat guugeldama. Sinna kadus magus laupäeva hommikune lugemise aeg.

Lugemine edenes ruttu ja raamat kutsus tagasi lummusesse. Triinu raamatublogis on kõik hästi kokku võetud. Midagi sarnast kogesin minagi.

Pärast tervet talve kõrgustes, tundis Fausto orgu laskumisel teatud hämmingut: juba Tre Villaggis oli lumi peaaegu kadunud ja tuhat meetrit allpool võttis rohi värvi...

Kõik tuli ühe korraga: orupõhi, maantee, veokid, kella kaheksane hommik, ebaolulised päevauudised. 

Inimkond on nagu mets, mõtles ta: kõrgelt alla laskudes muutus see mitmekesisemaks.

Kokk raielankidel: siin oli paar õppetundi, mida Fontana Fredda oli andmas Fausto Dalmassole, kirjanikule. Esimene: alati on tarvis kedagi, kes süüa teeb; kedagi, kes kirjutab, mitte alati.

"...tihtipeale on tarvis rohkem julgust, et jääda kui ära minna."

Ei oskagi seda raamatut kuhugi liigitada. No ilukirjandus, seda muidugi, aga midagi täpsemat, konkreetsemat mitte. Aga midagi seal oli, ikka see miski oli olemas!

8. aprill 2025

Teatris

Olgu siinkohal siis ülestähendatud ka paar viimast teatriskäiku.

Tegevuskoht: Linnateater. Hobuveski (26. märts)
Etendus: "Kiilaspäine lauljanna". Absurditeater ühes vaatuses (1 tund ja 15 minutit).

Tänu taevale, et üks vaatus oli. Muidu oleks ma esmakordselt pärast esimest vaatust sirgeselgselt minema kõndinud. See oli ikka nii absurdne, et anna kannatust. Ja huumor ei ajanud lõpuks ka enam teragi naerma, hakkasin vaikselt juba vihaseks minema...

1950. aastal kirjutatud „Kiilaspäisest lauljannast“, mida autor ise kutsus „antinäitemänguks“ sai kiiresti üks absurditeatri võtmetekste. Teksti loomiseks ammutas Ionesco inspiratsiooni totravõitu dialoogidest inglise keele kursuse õppematerjalis. Näidendi tegelasteks on kaks inglise abielupaari, Smithid ja Martinid, lisaks Smithide toatüdruk ja viimase tuletõrjujast kallim. Nende vestlused koosnevad suuresti möödarääkimistest, kordustest, jaburatest vaidlustest ja tühjadest käibetõdedest. Sellest sünnib koomiline paroodia, aga samas tõstatab „Kiilaspäine lauljanna“ ka teravaid küsimusi tõelise, siira suhtluse võimalikkusest inimeste vahel.

Tegevuskoht: Linnateater. Salme kultuurikeskuse suur lava. (7. aprill)
Etendus: Molière’i komöödia "Õpetatud naised". 3 tundi kahes vaatuses 
Vaat' see oli vana hea klassika! Naljakas ja vaimukas. Eks ka pisut üle võlli, aga väga ajastutruu ning igati nauditav.

„Õpetatud naised“ on Molière’i üks populaarsemaid komöödiaid, mis pilab tänapäeva ühiskonnaski tuttavat pseudointellektuaalsust ja isehakanud gurude pimesi kummardamist. Näidend võtab vaatluse alla perekondlikud jõuvahekorrad, noorte armuloo ja mitu kavalat petuskeemi ning on kirja pandud autorile omaselt vaimukas ja ladusas värsis.

5. aprill 2025

"Kümme aastat Jaapanis" *(täiendatud)

Chris Broad. Kümme aastat Jaapanis: erakordne seiklus tõusva päikese maal.
Tõlkinud Marianne Ots.
Kirjastus Helios, 2024.
320 lk.

Alustasin lugemist pärast "Naine valges kimonos" lõpetamist. Kohe selline mõnus Jaapani võbe oli sees😉
Siis tulid muud asjad vahele, aga igati muhe raamat oli.
Noorest briti mehest (22-a), kes läheb JET-programmi raames Jaapanisse inglise keelt õpetama. Lisaks sellele jaapani keele omandamine ning muud seiklused ja Jaapani avastamised.

Vaatamata toimetaja olemasolule (no raamatus oli vähemalt nimi toodud) leidus mitmeid häirivaid vigu. (Ma olen ju selline imelik, et kui mingi asi häirima hakkab, siis on tükk aega ka keskendumine häiritud ja raskendatud😝)

Lugu jõudis haripunti
Roy pühis juhipoolse ukse ja rooli poole jääva esiakna lapikese puhtaks
...tema oli end minuga inglise keeles rääkides mugaval tundnud
Suurbritannias ütleks arsti umbes midagi sellist, et "see tundub valus olevat"

Poolitusvead:
Inimpan-nkoogid
Väli-sõpetajad

Vaatamata mu vingumisele oli tore ja üsna humoorikas lugemine. Samuti päris hea sissevaade Jaapani kultuuri ja elulaadi (grupimentaliteet ja kollkektivism).

*Ka tõsised teemad, nagu Fukushima tuumajaama katastroof ning Tohoku maavärin ja tsunami (11.03.2011) saavad käsitletud. 
Nagu ka Kyoto muutused, kus traditsioonilised majad on kaduvuse teel.

Jaapanis kuuleb kõige tihemini vanasõna "deru kui sa utareru" ehk "vai, mis maast välja turritab, taotakse maa sisse". Ükski teine vanasõna ei suudaks paremini kokku võtta jaapanlaste ustavust grupimentaliteedile ja kollektivismile. Kultuuris, kus prioriseeritakse grupi, mitte üksikisiku huve, on talumatu, kui sind heidetakse välja ja välditakse. Igapäevaelu on traditsioonidest nii läbi imbunud, et sotsiaalsetest normidest kõrvale kadumisele vaadatakse pea alati viltu.

Kui me Natsukiga neljapäeviti yakitori't söömas käisime, Aasia ta tihtipeale: "Noh, kas sa pole ikka veel Keniga kohtunud?" [Ken Watanabe - Jaapani filmitäht] 
2017. aastal, kui me Ryotaroga tsunamidokumentaali filmisime, olime võtnud ühe stseeni üles Keni kohvikus ja meid inspireeris väga lugu sellest, kuidas Jaapani suurim filmitäht aitas üht Põhja-Jaapani linnakest üles ehitada.

Lahkusin Kesennumast erakordselt optimistlikuna. Ehk olin ma õppinud ära ennekõike selle, et kui oled valmis piisavalt kaua ootama, siis võivad isegi kõige pöörasemad unistused tõeks saada.

Nagu öeldakse: pidevas hirmus elamine ei ole mingi elu.

"Journey Across Japan" YouTube'i Jaapani reisivideote sari.
"Abroad in Japan" Chris Broad'i YouTube'i kanal.

30. märts 2025

"Tagasi tegelikku ellu"

Roland Tõnisson. Tagasi tegelikku ellu. Kirjastus Romanus, 2025. - 161 lk.

Täiesti ootamatu ja üllatuslik leid. Raamat, mille soetasin koguduse raamatukokku. Oma pisikese formaadi tõttu jäi see eriliselt silma. Ja sisu köitis esimesest sirvimisest. Kuna isiklikult lähevad praegu korda viimse kohtupäeva teemad, mille üle sageli mõtisklen, siis oli see raamat just täpselt õigel ajal õiges kohas. Et mitte öelda "nagu rusikas silmaauku"🤭😉Samuti hea paastuaja lugemine.
Õigeusu kiriku traditsioone ja põhimõtteid käsitlev teos, kuhu on rikkalikult pikitud pühade inimeste tekstikatkendeid, kuid siiski pigem müstika sugemetega ilukirjanduslik lugu.

Mõned kohad kirjutasin välja, mis puudutasid:

Inimeste heategude puudujäägi korvab Jumal haiguste ja muredega. Rostovi Dimitri

Kui saad oma heategude eest tasuks ebameeldivusi, siis on sinu headus leidnud pärja. Vanake Joel

See, kes ei võta vastu hukkamõistmist ja etteheidet, ütleb lahti oma pääsemisest. Johannes Redelikirjutaja 

"Väline luksus on reeglina tunnistus sisemisest vaesusest," on arvanud üks hiljuti Valgusesse läinu [Serbia Nikolai]. 
"Vaimulik elu ongi ainus tõeline elu. Kõik muu on põrm. Jääd ilma kõigest, mida säilitad enda jaoks. Kõik, mis sa kaotad Jumala pärast, hoiad endale alles." [Serbia Nikolai]

Tõesti on nõnda, et mõni inimene on nii vaene, et tal peale raha midagi ei olegi.

24. märts 2025

Annely Peebo


Reinsalu, Elisabeth. 
Annely Peebo: minu muinaslugu muusikas
Tallinn: Pilgrim, 2024
192 lk. + fotod

Ilus raamat ilusast inimesest. Mõlemat nii sisult kui vormilt.
Vahetekstid Elisabeth Reinsalult on filigraanselt sõnastatud. Annely enda juttu lugedes heliseb kõrvus tema hääl. Rikkalik fotomaterjal teeb raamatust tõeliselt kauni fotoalbumi.

Lugesin, sirvisin, vaatasin fotosid aegamisi, jupikaupa, et naudingut pikendada. 
Väga sobiv meetod, muide😀

Raamat sobib suurepäraselt ka kodust raamaturiiulit kaunistama

23. märts 2025

"Naine valges kimonos"


Ana Johns. 
Naine valges kimonos: lootus ja armastus ei sure iial.
Tallinn: Pegasus, 2020.
336 lk.

Põnev lugemine. Üle mitme-setme aja oli põnevus nii üleval, et lugesin raamatu mõne õhtuga läbi. Raske oli käest panna ja juba päeval kibelesin taas lugema. Viimasel õhtul tahtsin lõpuni jõuda ja lugemine venis päris öösse välja.

Tegevus toimub 1957. a. Jaapanis ja tänapäeva Ameerikas. Otsad tõmmatakse kokku tänapäevases Jaapanis, kus kohtuvad kaks naist, kelle saatused on seotud ühe mehega... Armastuslugu, aga ilu kõrval on ka palju valu...

22. märts 2025

"Minu Sri Lanka"

Merilyn Meristo
Minu Sri Lanka: tee tööd, siis tuleb paradiis
Petrone Print, 2024
208 lk. + fotod 

Kuigi Aasia, siis mulle see lugu meeldis. Hästi kirjutatud. Parajas koguses kõike.

"Kiribath tähendab riisiputru või siis otse tõlkes piimariisi. Kiribath pole siiski mingi tavaline puder, vaid kookospiimas valmistatud riisipuding, mis on pigem soolakas, sest suhkrut sellele ei lisata (lk 76 on ka valmistamise õpetus).
Lugu kiribath'ist seondub aga linnaga, mille nimi on Kiribathgoda. Ja kuna goda tähendab hunnikut ehk millegi suurt kogust, siis võib linna nime tõlkida kui Riisipudrumäe."

Lk 78 algab peatükk "Mõnda Sri Lanka ajaloost". Märgin selle igaks juhuks üles, kui kellelgi peaks huvi olema või mul endal kunagi tekkima. Olen ju selline, keda ajalugu ei huvita või õigemini on see minu jaoks igav ja mõttetu pingutus sundida ennast võõraste nimede jms tegelema... Piinlik? Jah, tean, aga... Ikka jätan vahele, tänan...

"Sri Lanka kuulub maailma enim riigipühi tähistavate riikide sekka - arvesse võetakse nii budistide, hindude, moslemite kui kristlaste traditsioone ja kokku on ametlikke pühi 26. (Võrdluseks: Eestis on riigipühi vaid 12 ja neist omakorda kaks on alati pühapäeval.)"

Kohv Gallery Cafe'st Colombos! Stiilne ning maitsvat kohvi ja kohvikõrvast pakkuv koht.
Eemal kärarikkast liiklusest asub paradiis - Gallery Cafe, mille lõi maailmakuulus, Lääne-Aasia tähelepanuväärseim arhitekt Geoffrey Bawa (1919-2003). Bawa sündis Sri Lankal ja arhitektihariduse sai Londoni arhitektuuriühingu koolist, kus ta õppis aastatel 1954-1957. Enne arhitektiks küpsemist oli ta juba maailma näinud, juristiks õppinud ja palju reisinud. Tal arenes selge visioon, kuidas mõõdutundega ühendas lopsakas Sri Lanka loodus ja põlisrahvaste traditsioonid ning seada minevikukihid ühte uue hingamisega. Oma stiiliga on ta olnud üks troopilise modernismi eestvedajaid.

Meie Jaffna külastamise aeg langeb kokku diwali-, Sri Lankal tuntud ka kui deepavali-festivaliks valmistumise ajaga. Tegemist on hindude aasta tähtsaima pühaga, mis märgib valguse võitu pimeduse üle, hea võitu kurja ja teadmiste võitu teadmatuse üle.

Ilmekas näide keelekasutusest ka ikka:
... Suured jätkuprotestid mõjutavad osaliselt ka praeguseid sündmuseid.

15. märts 2025

Säästurežiim

Elan praegu, õigemini juba mõnda aega säästurežiimil ehk energiat kokku hoides. Võib-olla on see läbipõlemine, ei tea... Igatahes ... Teen nii vähe kui võimalik ja suhtumisega: ehk läheb mööda... Vahel isegi läheb😁 Enamasti mitte. Iga väikseimgi asi tundub nii suure pingutusena. Esmane reaktsioon igale ettepanekule, ideele, plaanile, üritusele vms on EIIII! Vähemalt seesmiselt. Tööga saan hakkama, sest mu töö meeldib mulle ja see on parim osa päevast. Imelik, et ma seda praegu kirjutan 🤔😛 Üle kõige meeldib mulle ju puhkus, niisama olemine, molutamine, mitte midagi tegemine!!! Aga ma ju ei oska, ei saa, ei õpi... Tüüpiline eestlane, kelle elu eesmärgiks on töö, töötamine, enda surnuks töötamine. Sest kui ei ole töö töö, siis on kodutööd, aiatööd, remonditööd, vabatahtlikud tööd... Need igapäevased energia välja imejad, mis ei lase elada, elu nautida. Lugemine tundub aja raiskamisena, kuna teha on niiiiiiii palju. Käsitöö tegemisest võin ainult unistada, sest lihtsalt pole aega ja tõsi, ka energiat pole... Hirmsasti tahaksin midagi enda kätega luua, mul on nii palju ideid, mõtteid, mida tahaks teha, katsetada, proovida... Ehk ükspäev pensionipõlves? või kui ei pea igapäevaselt tööl käima? Aga töö=sissetulek=majanduslik toimetulek. Kahjuks on ju elamiseks vaja mingil määral seda va krabisevat või nn virtuaalraha, ilma ei saa süüagi, kui just naturaalmajandusega tegelema ei hakka. Aga ei hakka, sest pole sellist entusiasmi ja huvi ja muidugi energiat pole ka...

14. märts 2025

Emakeelepäev

Armas emakeelepäevakene hakkab juba õhtusse veerema. Nii palju toredaid sündmusi on päeva mahtunud. Ei jõua kohe järge pidada ja kõigega kursis olla. Selleks oleks tarvis (töö)vaba päeva, aga ilmselt ei jõuaks siiski, kuna samaaegselt toimub mitu üritust. Olen ikka püüdnud jälgida lugemisaktsiooni presidendilossi eest, aga kuna see kestab päikesetõusust loojanguni, siis puhtfüüsiliselt pole sel reel võimalik püsida. Muidugi emakeelepäeva konverents "Rikas ja loov kirjakeel" RaRa-s. See video vahendusel nähtud-kuuldud. Oli hea, nagu alati! Sellel võiks muidugi pikemalt peatuda, aga hetkel ei jõua seda teha.
E-etteütlust kirjutama ei jõudnudki. Proovisin pärast nii oma lõbuks. Aga see lõbu sai ruttu läbi, sest ikka suutsin paar viga sisse sokutada. Keskendumisvõime, tähelepanu, enesekindlus - kuhu need ometi vajalikul hetkel kaovad?!? Aru ma ei saa! Ent tore ikkagi.

Nüüd veel pisut tööposti otsas istumist😝 ja siis kontserdile! Piret Rips-Laul autorikontsert “Mu süda usub õnne” metodisti kirikus.

Kaunist emakeelepäeva jätku!

Olgu siinkohal ka traditsiooniliselt ära toodud siis korrektne e-etteütluse tekst:


„Aktuaalsest kaamerast“ näeme ängitekitavaid sõjauudiseid, lakkamatuid päevapoliitilisi kemplusi, kuuleme väikesevõitu pensionidest ning aktiivsus- ja tähelepanuhäire käes vaevlemisest.

Võiksime tänavusel raamatuaastal õppida ajaloost, mis pole muud kui ülekohus ülekohtu otsa, ja kultuurist, mis teeb nähtavaks ebavõrdsusest läbiimbunud võimumustrid.

Trööstigu meid eestikeelse kirjasõna rikkalikkus, meeldigu siis modernne või traditsiooniline proosa, žanrikirjandus, ühismeedialuule või räpplüürika, e-raamatud või tekstid iidvanades koltunud katekismustes.

Tänavu möödub Noor-Eesti esimesest albumist sada kakskümmend aastat, seetõttu võiksime kiirtarbimiseks mõeldud vemmalvärsside või “Chuck Norrise anekdootide” kõrval ammutada vaimujõudu meie oma kõrgkirjandusest.

13. märts 2025

Kevad-talvine pühadering

Küünlapäev tähendab minu jaoks jõuluaja lõppu. Alles sel päeval (või õigemini järgmisel) võtan aknalt advendiküünla, selle nn advendikolmnurga ja panen uue advendi ootele. Hoiaks kuuskegi senimaani toas, aga äi pidand vasta sel aastal ja eelmisel aastal polnudki teist.

Sünnipäev möödus õite vaikselt ja koos korontsikuga. Õnneks ei olnud midagi hullu, oli üsna kobe olla. Lill oli kodus olemas ja koogi sebisin endale järgmisel päeval.



Kodumaa sünnipäevaks olin jälle vormis. Kodukandis. Pidulikul üritusel kooriga laulmas ja protsessis kaasas. Äge! Olgugi, et see hõlmas terve nädalavahetuse. Palju proove ja läbimänge, aga tulemus oli ilus. Õnneks päris pidupäev oli vaba, sai sündmustele TV vahendusel kaasa elada. Resto, kuhu tahtnuks minna, oli kahjuks suletud. Tegime siis ühe poetiiru ja pidulikuks õhtuks olid ka kohustuslikud kiluvõileivad olemas, nagu võluväel.


Ja siis tuli vastlapäev 😁 Koos kohustusliku vastlakukliga. Sai ikka paar tükki manustatud. Minu lemmikuks osutus Talu&Deli kukkel:


Ja jõudsimegi omadega naistepäeva. Juba eelõhtul sain oma lilled kätte:


Kas tunnete lõhna? Levkoid. Ühed mu lemmikud! Õhkasin lillepoes neid nähes - ah, kui ilusad! Ja kallis kaasa ostis mulle kohe just need😍💓 8. märtsil linna peal kõndides olid liikvel mingid tohutud inimmassid. Eks ilus kevadilm ja ka pidupäev mängisid siin oma rolli. Aga ma selline inimpelgur, et mitte öelda inimpõlgur, oleksin tahtnud põgeneda. Ei saanud. Käisime hoopis sõpradega bowlingut mängimas (ka seal oli väga rahvarohke) ning pärast restoranis möödunud sünnipäevi tähistamas. Afterparty' le siirdusime ühe sõbranna poole, kes sattus küpsetamise soonele ja kostitas meid igasuguste hõrgutistega. Poole öö ajal sai koju naastud. Pühapäeva hommikul asusin jälle teele oma vabatahtlike kohustuste või ülesannete juurde. Nii et kiirelt, liiga kiirelt ja toimekalt on aeg läinud! Tänasega on märtsi esimene dekaad seljataga. Kuigi kohati on tunne, nagu oleks aprill hoopis. Ega ju õiget talve polnudki (siinkohal räägib muidugi talvelaps!)

12. märts 2025

Elu-elukene, vol 2

Elukeskkond 2025 ehk rõdul viibimine rangelt keelatud ehk rõdupiirete vahetus (tellinguteta ja tellingutega):







11. märts 2025

"36 urni"

Sirpa Kähkönen. 36 urni: eksimiste ajalugu.
Tallinn: Koolibri, [2024].
255 lk.


Pingutasin mis ma pingutasin, aga andsin alla... Ei saanud mind konksu otsa see raamat...
Nii et olgu see siin üles tähendatud tuleviku tarbeks, kui peaks tulema uuesti tunne, et võiks lugemist proovida.

10. märts 2025

Eesti raamatu aasta 2025

Et siis on alanud raamatuaasta. Eesti kirjanduse päeval, 30. jaanuaril, Tammsaare sünniaastapäeval avati see pidulikult Tartu Ülikooli raamatukogus. Avatseremooniale järgnes konverents "Eesti raamat 500". Väga head ettekanded! Igati väärikas sündmus. Videosilla vahendusel oli võimalik seda distantsilt jälgida, mida ma ka üritasin töö (ja kolleegide loba😛) kõrvalt teha.

Mitmed on aasta esimeseks raamatuks valinud Raivo Heina "Termodünaamika II seadus"!?! Mai tia, ma vist ei võta seda üldse ette... Tundub liiga... füüsika keskne?!? Minu jaoks küll tuu matš 😝

Minu aeglane aastavahetus möödus suuresti ühe lemmiku seltsis, mida lugesin piltlikult öeldes 155. korda - "Seitse tähte taeva Sõelas". Nii hea, nii turvaline, nii minu, samas ikka ja alati köitev.

Oluline on lugeda, leida endale sobiv raamat. Selliseid mõtteid on kostnud mitmest suust. Kindlasti üks selline vahva raamatuentusiast on meie president. Ja kas armas, tänaseks kahjuks lahkunud, Krista Aru polnud just üks selle mõtte toetaja, et tuleb leida see enda raamat.

Olen seda varemgi öelnud ja ei väsi kordamast, et mulle olulisi, omaseid raamatuid, neid, kus on minu jaoks see "miski", see "tunne", tahan enda ligi hoida, et kui on "see hetk", siis saan sirutada käe ja võtta just selle õige raamatu, mida vajan.

Üldjuhul ma püüan raamatuid endale koju enam mitte soetada. Lugemisvara saab raamatukogust! Eriti ilukirjandust. Teatmelisega on teine lugu. Aga jah, sel juhul, kui raamat puudutab, siis tahan teda enda ligi, päriselt endale...

Olen siin lehekülgedelgi korduvalt hõiganud, et seda või toda raamatut tahaks kodustada. Vaikselt olen selle protsessi ka käima lükanud, suuresti tänu Raamatuvahetusele.

*Postitus on juba üsna pikalt ootel olnud. Puhtalt vormistamise taga.

"Siinpool vaikust"

Tõnu Õnnepalu. Siinpool vaikust
[Tallinn]: Aadam ja pojad, 2024
182 lk. (Ööülikooli Raamatukogu)


Siinsed tekstid on pärit Raadio Ööülikooli loengutest ja need on algselt just raadio jaoks tehtud.

Aeglaselt kulgev ja edenev raamat, mille lugemiseks peab olema õige meelestatus ja õige tunne. Igati minu masti raamat. Vahel tunnen või mõtlen, et olen imelik ja ajan mingit oma rada... Aga lugedes Õnnepalu kirjutatut (just konkreetses raamatus) leidsin mõttekaaslust ja toetust. Nii hea ja kosutav oli (on!) seda kogeda.
"Püha pidamisest" lugesin just sobivalt vabariigi aastapäeval, see oli ilus ning tõstev.
Ja muidugi nimilugu või siis saade "Siinpool vaikust" (vestluses Toomas Pauliga). Need lood vääriksid siia ümber kirjutamist, aga ma (olen laisk või õigupoolest energiast tühi ja) ei jaksa nii palju klahve klõbistada, kahjuks.
Sissejuhatav vestlus "Elu ja meetod" on Tõnu Õnnepalu ja Joonas Hellerma vahel. Huvitav fenomen on siin jälle see, et lugedes kuulen kõrvus nende hääli.

See on nüüd jälle see raamat, mida ma päriseks endale tahan, enda ligi, et saaks uuesti kätte võtta ja üle lugeda mingeid kohti.

18. veebruar 2025

"Madeira"

Varje Talivee. Madeira: elu keset suurt sinist.
[Tallinn]: Vesta, 2024.
232 lk., 16 l fotosid 

Äärmiselt vahva raamat saarest keset suurt sinist vett ning selle elust ja inimestest. On palju informatiivset neile, kel siht silme ees Madeirale minna. Eelkõige on see väga paslik paik matkamiseks, nagu raamatust selgub. Kunagi olen lugenud ka "Minu Madeirat", aga erilist vaimustust mulle sealt ei meenu.

Madeira on siis taaskord üks saareke, mida võrreldakse Hiiumaaga, no nii mõõtmetelt. Muus osas siiski üsna erinev ja eriline. Geograafiliselt ja klimaatiliselt ennekõike.

Ilmastik on Madeiral ikka väga eriline ja tasaselt maalt tulnule raskesti mõistetav. Ja see mõjutab siinset elu vägagi. Raske uskuda, et nii väikesel maalapil (741 ruutkilomeetrit ehk 57 km pikk ja 22 km lai) võiks olla erinevates piirkondades nii erinev ilm ja sellest tulenevalt nii erinevad olud, aga see annabki Madeirale näo. Põhjustavad seda mitmekesisust just siinne maastik ja kõrguvad mäetipud, mis ulatuvad üle 1800 meetri. Need mäehiiglased püüavad pilved kinni, ja samas varjavad talvel lõunarannikut põhjatuulte eest - kõrgete mägede varjus päikesepaistelisel mäeküljel võib õhutemperatuur erineda teisel pool mäge olevast mitmeid pügalaid. Näeme tihti oma külakesest, et meist põhja pool asuvaid mägesid katab tihe pilvemass ja ka ookeanil on paremal ja vasakul pilved, aga meie kohal lõunarannikul on helesinine taevas. Mäetipud "käristavad" justkui pilvemassi augu, mis laseb päikesel lõunaranniku soojaks kütta. Seepärast ongi talvel kõige soojem ja päikesepaistelisem just lõunarannikul. Niteks naabersaarel Porto Santol, kus mäed üle 500 meetri ei ulatu, on täiesti teistsugune kliima. Kuivem ja tuulisem.

Turistid tunneb ilmeksimatult talvel ära plätudest ja T-särkidest, sest ükski kohalik nii talvel riides ei käi.
Tegelikult siin elades keha harjub soojaga ja kui talvel saabuvad 20-kraadised ilmad, otsin minagi kapist villase jaki ja kampsuni välja, sest minu jaoks ongi siis jahe ja suvekleit saab riidepuul pisut puhata.

Kõige soojem ja päikeselisem on sügisel, talvel ja kevadel pealinnast lääne pool asuval lõunarannikul. Pealinnast ida poole suunduval rannikul on tuulisem ja päikest on vähem, põhjarannikut tabavad aga talvel tihti vihmahood ning seal on väga niiske ja ka lõunarannikust jahedam.

Siinne loodus on lummav, aga ka armutu. Madeira 2010. aasta veebruarikuu tohutu vihmasadu õpetas nii mõndagi. Selle tõttu hävisid nii majad kui ka teed ja sai hukka inimesi. Jõed ajasid üle, viies kaasa maju ja autosid ...
Siinsed inimesed austavad loodust ja arvestavad sellega, nad teavad, milline jõud sellel on ja mida see kaasa võib tuua.

See, mis nii paljusid inimesi üle kogu maailma siia saarele kokku kutsub ja võlub, on siinne loodus, levada'd ja kogu saart katvad väga erinäolised matkarajad, mis levada'de ehk veekanalite ääres kulgevad. ...
Levada'd ehk u 20-50 sentimeetrit laiad kivisse raiutud või betoonist valatud veekanalid, kus vesi voolab tänu 0,5-1-kraadilisele kaldele, on rajatud selleks, et juhtida vett vihmasemalt põhjarannikult päikeselisemale ja kuivemale lõunarannikule, et banaani- ja suhkrurooistandused kastetud saaksid.

Levada'd olid ja on siiani eluliselt väga tähtsad, see on justkui Madeira vereringe, mis eluks vajalikku laiali kannab ja  elu hoiab.

1419. aastani oli Madeira asustamata ja kogu saart kattis mets. Sellest ka saare nimetus: "madeira" on portugali keeles "puit" ja "mets".

Võib-olla oleksin oodanud rohkem läbi isikliku elu prisma saarel elamist ja toimetamist. Kohati läks minu jaoks väga reisijuhiks kätte ära, eriti mis puudutas matkamist. Ja majutusasutustest oleks võinud juttu teha. Kuigi, jah, kui ise koha peal elada, siis ju ei käi kusagil mujal raha eest ööbimas...

17. veebruar 2025

Ikka elust enesest

"Kodused lood" on üks FB grupp, kogukond või ma ei teagi, kuidas seda täpselt määratleda. Igatahes, keegi, kes seda asjandust veab, juhib, koordineerib, küsib igapäevaselt mingeid (suvalisi) küsimusi ja postitab toredaid mõtteid. Viimaste kaudu ma kuidagi sinna sattusin ja nüüd olen hakanud ka nendele küsimustele vastama, kui tuju on ja vastus ka varnast võtta. Aga mis mind tegelikult kirjutama pani on hoopis muu. Mind ajab jubedalt närvi, kui keegi hakkab mingit oma jora ajama, targutama ja seletama. Vasta küsimusele, inimene ja ära jaura!, tahaks öelda (aga hoian end küünte ja hammastega tagasi). Ära reageeri üldse, kui sa ei taha vastata või kui sul pole vastust. Mitte keegi ei oota sinu irisemist. 
Hea näide oli toidu kohta. "Kas sul on ka mõni selline toit, mis kõikidele maitseb, ainult sulle mitte?" Vastus on kas ei või jaa ning siis loetledki need toidud, mida sa ei söö! Mitte ei hakka moraali lugema, kuidas te pole nälga tundnud, et siin pirtsutada; õudne, õudne, kuidas delikatessidesse suhtutakse ... 
Ma võiksin ju ka kommenteerida, et no halloo, mis mõttes sulle ei maitse vastlakukkel, sinihallitusjuust, oliivid, piimasupp või kilu!?!🤭😮😁 Aga, miks ma peaksin?!? Ma ei söö sibulat! Ja ma ei pea seda kuidagi põhjendama, vabandama, kommenteerima! Jääbki teistele rohkem, kellele maitseb! Mulle ei maitse seljanka ja tatrapuder! Ei pea keegi silmi pööritama ja ohhootama! Maitsed ongi erinevad. Maitse üle ei vaielda. Kakeldakse, tean sedagi, ja just seda kaklust ms neis kommentaarides näengi. Ja see ei meeldi mulle!
Sain ennast nüüd neutraalses, isiklikus keskkonnas välja elada! Mis nii elul viga!😜

16. veebruar 2025

Elu-eluke

Et kui jälle oled haige, rajalt maha võetud, koduseinte vahele aheldatud, siis saad jälle inimese moodi aega mõtteid seada, mõlgutada ja ka kirja panna. Olete ikka märganud, et ma paar päeva aktiivselt blogin?!?😁🤔 Ei? Pole hullu, ega ma ka märkaks, kui keegi näpuga ei näitaks 😂 Aga võib-olla ongi mõtte- ja tundehäired? Et mulle ainult tundub, nagu ma mõtleksin ja kirjutaksin ja blogiksin?😝

Igatahes on mul tunne, et ma olen rohkem omas elemendis, kui muidu. Ilmselt on vaja välist survet, et saada pidurid peale ja endaga jälle kooskõlla. Muidu ainult kuhjub kõik, just see, mida päriselt soovin ja tahan. Eks jääb nüüdki kuhjake kuhugi nurka ootele, aga midagigi saab veidi soovitud suunda juhtida... No niisama olla ja mitte midagi teha, täiesti süüdimatult, süütult, sest ma olen ju haige🤭🤔😁 Või siis lugeda ja blogida 🤭🤫 Koristamine jm tegevus (sh käsitöö, mida ma jubedalt tahaksin teha!,  päriselt!) on haigele liialt pingutav🤪 See aktiivsus tuleb jätta tervetele 😂 Hea küll, mis ma siin ikka pläran. Panen tõendi lauale ja jätkan molutamisega😆 Pühapäeva tuleb ikka pühitseda!

15. veebruar 2025

"Vaid sinu nimel"

Jenni Haukio.
Vaid sinu nimel: aastad Soome presidendi abikaasana
Tallinn: Koolibri, 2024
243 lk., fotod 

Hästi armas ja südamlik - inimene, naine, lugemine. Helge ja hell tunne jäi. Jälle see tunne! Viimasel ajal ongi just heal tundel mu lugemistes kandev roll. 
[Raamat peab tekitama selle õige tunde, siis on lugemiselamus garanteeritud, muidu on üks pusserdamine ja tekstist (jõuga) läbi närimine, mis tihtipeale päädib pooleli jätmisega või siis tõdemusega - miks selleks oma aega raiskasin...]

Mae on kirjutanud kena kokkuvõtte oma blogis. Praegu lugedes tundub, nagu oleks see mul kahe silma vahele jäänud omal ajal...

Väga diskreetselt ja pieteeditundega kirjutatud raamat. Austuse ja lugupidamisega oma riigi, ajaloo, perekonna, abikaasa suhtes. Samas on  palju poeetikat, poeesiat. Suure lugemusega naisena tsiteerib ta mitmeid kirjanikke ja luuletajaid ning on ka ise poeetilise stiiliga.

2013. aasta suvel osalesin Nousiaistes korraldatud Uusikirkko valla päevadel, mis algasid jumalateenistusega Püha Henriku kirikus. Minu jaoks muutis selle sündmuse veelgi liigutavamaks asjaolu, et just selles kirikus on ristitud mind ennast, laulatatud minu vanemad ja saadetud viimsele teekonnale vanavanemad. Pärast jumalateenistust pidasin kõne Kallipohja seltsimajas, kus peeti omal ajal minu vanemate pulmapidu. Kõnes käsitlesid peale Uusikirkko ajaloo ka isikliku suhet Karjala pärandiga ning seda, kui paljud meist hakkavad oma juurte vastu huvi tundma alles küpsemas eas. (lk 50)

"Rõõm ei tule iseenesest, selle loomisele tuleb natuke kaasa aidata," nendib Hannes [Hannes Hynonen 1913-2015, talve- ja jätkusõja veteran, Liisa Seppäse elulooteoses "Üks lõbus semu: Hannes Hynose pikk teekond 1913-2015"] raamatus. Nende sõnadega võin ka mina läbinisti positiivsete ellusuhtumisega inimesena ühineda. Minu vanaema Kirsi tuletas oma lähedastele omal ajal samuti meelde, et lõppude lõpuks vastutab igaüks ise oma õnnelikkuse eest, ja et hea tuju ja meeldiv argipäev tuleb ise endale luua, sest keegi teine seda pakkuma ei tule. (lk 60)

Kodu roll minu kirjandushuvi arenemisel oli asendamatu, aga mul oli ka õnn olla laps 1980. aastatel ehk ajal, mil nutitelefone, ammugi siis digimeelelehutust oma mängudega polnud veel olemas. Olen täiesti veendunud, et just praegune keskendumisvõimet kahjustav ja vaba aja kasutamist killustav mõõde on põhjuseks, miks ei kasva enam peale nii nimetatud kirglikke lugejaid - vähemalt mitte sellisel hulgal nagu varem. ...
Presidendipaarina toetasime kogu südamest 2015. aastal toimunud kirjandusaastat, mis kutsuti ellu meie kirjanikust sõbra Laula Hirvisaari (1938-2021) algatusel. Kogu maad hõlmava üleriigilise raamatuaasta eesmärk oli meelde tuletada, milliseid elamusi ja rõõmu võib pakkuda lugemine ning meelitada raamatute juurde uusi lugejaid. ... (lk 156-157)

Öeldakse, et kogu elu on mäng ja mäng on juba ÜRO lapse õiguste konventsiooni järgi iga lapse õigus. ... Mängu mõju loovuse ja fantaasia arenemisele on asendamatu.
Minu lapsepõlve aastail 1980. aastatel ootas arvutite ja nutitelefonide maailmavallutus oma järge alles kauges tulevikus. Veel kestis õue- ja ring mängude kuldaeg. Meie kvartali parkides ja mänguväljakutel oli mul võimalik viibida täielikult mängu võlu maailmas koos teiste ümbruskonna lastega. Mäletan tänaseni lapsepõlve mängude eufoorilist iseseisvuse tunnet, fantaasia vabale lennule järgnenud põnevuse kumma, rõõmu koos olemisest ning täielikku eemaldumist argielu normidest ja nõuetest. Kui me, tänased täiskasvanud, raatsiksime nutitelefoni kasvõi hetkeks kõrvale panna ja tõsta pilgu ekraanilt, võiks maailm paista meile endiselt sama põnev nagu lapsepõlves. Ja mis peamine: me võiksime oma silmaga näha elu pidevalt kuju muutvat imet oma lastes, saada osa nende välgukiirusel mööda lendava lapsepõlve võlumaailmast. (lk. 220)

13. veebruar 2025

"Kes neid jõuaks lahuta"


Alice Zeniter (1986). Kes neid jõuaks lahuta. Prantsuse keelest tõlkinud Maria Esko. Tallinn: SA Kultuurileht, 2024. 134 lk. (Loomingu Raamatukogu; nr. 19-21)

Sai läbi näritud. Ei olnud minu teetassike. Ei meeldi seda stiili raamatud. Ma pole adressaat. Liiga palju vulgaarset ja teema ka selline meh, kuigi intrigeeriv. Lõpuks jäi mulle taas küsimus, et mis see siis nüüd oli?!? Mis neist siis sai?!? Elust enne oli palju juttu. Aga elust pärast mitte midagi.

Sõprus mehe ja naise vahel. Loomulikult võimalik. Selles pole ma kunagi kahelnudki. Raamatu lõpus olevast intervjuust (ja see intervjuu mulle täitsa meeldis) koorus välja, et tihtipeale ongi lugejate põhiküsimuseks mehe ja naise sõpruse teema. Kuigi raamat keskendub nagu hoopis muule. Migratsiooni, lojaalsuse, kodakondsuse teema. 

P.S. Mäletan, et ka eelmine LR sarjas ilmunud raamat edenes mul õige visalt... On siin mingi seaduspärasus?!?