8. aprill 2025

Teatris

Olgu siinkohal siis ülestähendatud ka paar viimast teatriskäiku.

Tegevuskoht: Linnateater. Hobuveski (26. märts)
Etendus: "Kiilaspäine lauljanna". Absurditeater ühes vaatuses (1 tund ja 15 minutit).

Tänu taevale, et üks vaatus oli. Muidu oleks ma esmakordselt pärast esimest vaatust sirgeselgselt minema kõndinud. See oli ikka nii absurdne, et anna kannatust. Ja huumor ei ajanud lõpuks ka enam teragi naerma, hakkasin vaikselt juba vihaseks minema...

1950. aastal kirjutatud „Kiilaspäisest lauljannast“, mida autor ise kutsus „antinäitemänguks“ sai kiiresti üks absurditeatri võtmetekste. Teksti loomiseks ammutas Ionesco inspiratsiooni totravõitu dialoogidest inglise keele kursuse õppematerjalis. Näidendi tegelasteks on kaks inglise abielupaari, Smithid ja Martinid, lisaks Smithide toatüdruk ja viimase tuletõrjujast kallim. Nende vestlused koosnevad suuresti möödarääkimistest, kordustest, jaburatest vaidlustest ja tühjadest käibetõdedest. Sellest sünnib koomiline paroodia, aga samas tõstatab „Kiilaspäine lauljanna“ ka teravaid küsimusi tõelise, siira suhtluse võimalikkusest inimeste vahel.

Tegevuskoht: Linnateater. Salme kultuurikeskuse suur lava. (7. aprill)
Etendus: Molière’i komöödia "Õpetatud naised". 3 tundi kahes vaatuses 
Vaat' see oli vana hea klassika! Naljakas ja vaimukas. Eks ka pisut üle võlli, aga väga ajastutruu ning igati nauditav.

„Õpetatud naised“ on Molière’i üks populaarsemaid komöödiaid, mis pilab tänapäeva ühiskonnaski tuttavat pseudointellektuaalsust ja isehakanud gurude pimesi kummardamist. Näidend võtab vaatluse alla perekondlikud jõuvahekorrad, noorte armuloo ja mitu kavalat petuskeemi ning on kirja pandud autorile omaselt vaimukas ja ladusas värsis.

5. aprill 2025

"Kümme aastat Jaapanis" *(täiendatud)

Chris Broad. Kümme aastat Jaapanis: erakordne seiklus tõusva päikese maal.
Tõlkinud Marianne Ots.
Kirjastus Helios, 2024.
320 lk.

Alustasin lugemist pärast "Naine valges kimonos" lõpetamist. Kohe selline mõnus Jaapani võbe oli sees😉
Siis tulid muud asjad vahele, aga igati muhe raamat oli.
Noorest briti mehest (22-a), kes läheb JET-programmi raames Jaapanisse inglise keelt õpetama. Lisaks sellele jaapani keele omandamine ning muud seiklused ja Jaapani avastamised.

Vaatamata toimetaja olemasolule (no raamatus oli vähemalt nimi toodud) leidus mitmeid häirivaid vigu. (Ma olen ju selline imelik, et kui mingi asi häirima hakkab, siis on tükk aega ka keskendumine häiritud ja raskendatud😝)

Lugu jõudis haripunti
Roy pühis juhipoolse ukse ja rooli poole jääva esiakna lapikese puhtaks
...tema oli end minuga inglise keeles rääkides mugaval tundnud
Suurbritannias ütleks arsti umbes midagi sellist, et "see tundub valus olevat"

Poolitusvead:
Inimpan-nkoogid
Väli-sõpetajad

Vaatamata mu vingumisele oli tore ja üsna humoorikas lugemine. Samuti päris hea sissevaade Jaapani kultuuri ja elulaadi (grupimentaliteet ja kollkektivism).

*Ka tõsised teemad, nagu Fukushima tuumajaama katastroof ning Tohoku maavärin ja tsunami (11.03.2011) saavad käsitletud. 
Nagu ka Kyoto muutused, kus traditsioonilised majad on kaduvuse teel.

Jaapanis kuuleb kõige tihemini vanasõna "deru kui sa utareru" ehk "vai, mis maast välja turritab, taotakse maa sisse". Ükski teine vanasõna ei suudaks paremini kokku võtta jaapanlaste ustavust grupimentaliteedile ja kollektivismile. Kultuuris, kus prioriseeritakse grupi, mitte üksikisiku huve, on talumatu, kui sind heidetakse välja ja välditakse. Igapäevaelu on traditsioonidest nii läbi imbunud, et sotsiaalsetest normidest kõrvale kadumisele vaadatakse pea alati viltu.

Kui me Natsukiga neljapäeviti yakitori't söömas käisime, Aasia ta tihtipeale: "Noh, kas sa pole ikka veel Keniga kohtunud?" [Ken Watanabe - Jaapani filmitäht] 
2017. aastal, kui me Ryotaroga tsunamidokumentaali filmisime, olime võtnud ühe stseeni üles Keni kohvikus ja meid inspireeris väga lugu sellest, kuidas Jaapani suurim filmitäht aitas üht Põhja-Jaapani linnakest üles ehitada.

Lahkusin Kesennumast erakordselt optimistlikuna. Ehk olin ma õppinud ära ennekõike selle, et kui oled valmis piisavalt kaua ootama, siis võivad isegi kõige pöörasemad unistused tõeks saada.

Nagu öeldakse: pidevas hirmus elamine ei ole mingi elu.

"Journey Across Japan" YouTube'i Jaapani reisivideote sari.
"Abroad in Japan" Chris Broad'i YouTube'i kanal.

30. märts 2025

"Tagasi tegelikku ellu"

Roland Tõnisson. Tagasi tegelikku ellu. Kirjastus Romanus, 2025. - 161 lk.

Täiesti ootamatu ja üllatuslik leid. Raamat, mille soetasin koguduse raamatukokku. Oma pisikese formaadi tõttu jäi see eriliselt silma. Ja sisu köitis esimesest sirvimisest. Kuna isiklikult lähevad praegu korda viimse kohtupäeva teemad, mille üle sageli mõtisklen, siis oli see raamat just täpselt õigel ajal õiges kohas. Et mitte öelda "nagu rusikas silmaauku"🤭😉Samuti hea paastuaja lugemine.
Õigeusu kiriku traditsioone ja põhimõtteid käsitlev teos, kuhu on rikkalikult pikitud pühade inimeste tekstikatkendeid, kuid siiski pigem müstika sugemetega ilukirjanduslik lugu.

Mõned kohad kirjutasin välja, mis puudutasid:

Inimeste heategude puudujäägi korvab Jumal haiguste ja muredega. Rostovi Dimitri

Kui saad oma heategude eest tasuks ebameeldivusi, siis on sinu headus leidnud pärja. Vanake Joel

See, kes ei võta vastu hukkamõistmist ja etteheidet, ütleb lahti oma pääsemisest. Johannes Redelikirjutaja 

"Väline luksus on reeglina tunnistus sisemisest vaesusest," on arvanud üks hiljuti Valgusesse läinu [Serbia Nikolai]. 
"Vaimulik elu ongi ainus tõeline elu. Kõik muu on põrm. Jääd ilma kõigest, mida säilitad enda jaoks. Kõik, mis sa kaotad Jumala pärast, hoiad endale alles." [Serbia Nikolai]

Tõesti on nõnda, et mõni inimene on nii vaene, et tal peale raha midagi ei olegi.

24. märts 2025

Annely Peebo


Reinsalu, Elisabeth. 
Annely Peebo: minu muinaslugu muusikas
Tallinn: Pilgrim, 2024
192 lk. + fotod

Ilus raamat ilusast inimesest. Mõlemat nii sisult kui vormilt.
Vahetekstid Elisabeth Reinsalult on filigraanselt sõnastatud. Annely enda juttu lugedes heliseb kõrvus tema hääl. Rikkalik fotomaterjal teeb raamatust tõeliselt kauni fotoalbumi.

Lugesin, sirvisin, vaatasin fotosid aegamisi, jupikaupa, et naudingut pikendada. 
Väga sobiv meetod, muide😀

Raamat sobib suurepäraselt ka kodust raamaturiiulit kaunistama

23. märts 2025

"Naine valges kimonos"


Ana Johns. 
Naine valges kimonos: lootus ja armastus ei sure iial.
Tallinn: Pegasus, 2020.
336 lk.

Põnev lugemine. Üle mitme-setme aja oli põnevus nii üleval, et lugesin raamatu mõne õhtuga läbi. Raske oli käest panna ja juba päeval kibelesin taas lugema. Viimasel õhtul tahtsin lõpuni jõuda ja lugemine venis päris öösse välja.

Tegevus toimub 1957. a. Jaapanis ja tänapäeva Ameerikas. Otsad tõmmatakse kokku tänapäevases Jaapanis, kus kohtuvad kaks naist, kelle saatused on seotud ühe mehega... Armastuslugu, aga ilu kõrval on ka palju valu...

22. märts 2025

"Minu Sri Lanka"

Merilyn Meristo
Minu Sri Lanka: tee tööd, siis tuleb paradiis
Petrone Print, 2024
208 lk. + fotod 

Kuigi Aasia, siis mulle see lugu meeldis. Hästi kirjutatud. Parajas koguses kõike.

"Kiribath tähendab riisiputru või siis otse tõlkes piimariisi. Kiribath pole siiski mingi tavaline puder, vaid kookospiimas valmistatud riisipuding, mis on pigem soolakas, sest suhkrut sellele ei lisata (lk 76 on ka valmistamise õpetus).
Lugu kiribath'ist seondub aga linnaga, mille nimi on Kiribathgoda. Ja kuna goda tähendab hunnikut ehk millegi suurt kogust, siis võib linna nime tõlkida kui Riisipudrumäe."

Lk 78 algab peatükk "Mõnda Sri Lanka ajaloost". Märgin selle igaks juhuks üles, kui kellelgi peaks huvi olema või mul endal kunagi tekkima. Olen ju selline, keda ajalugu ei huvita või õigemini on see minu jaoks igav ja mõttetu pingutus sundida ennast võõraste nimede jms tegelema... Piinlik? Jah, tean, aga... Ikka jätan vahele, tänan...

"Sri Lanka kuulub maailma enim riigipühi tähistavate riikide sekka - arvesse võetakse nii budistide, hindude, moslemite kui kristlaste traditsioone ja kokku on ametlikke pühi 26. (Võrdluseks: Eestis on riigipühi vaid 12 ja neist omakorda kaks on alati pühapäeval.)"

Kohv Gallery Cafe'st Colombos! Stiilne ning maitsvat kohvi ja kohvikõrvast pakkuv koht.
Eemal kärarikkast liiklusest asub paradiis - Gallery Cafe, mille lõi maailmakuulus, Lääne-Aasia tähelepanuväärseim arhitekt Geoffrey Bawa (1919-2003). Bawa sündis Sri Lankal ja arhitektihariduse sai Londoni arhitektuuriühingu koolist, kus ta õppis aastatel 1954-1957. Enne arhitektiks küpsemist oli ta juba maailma näinud, juristiks õppinud ja palju reisinud. Tal arenes selge visioon, kuidas mõõdutundega ühendas lopsakas Sri Lanka loodus ja põlisrahvaste traditsioonid ning seada minevikukihid ühte uue hingamisega. Oma stiiliga on ta olnud üks troopilise modernismi eestvedajaid.

Meie Jaffna külastamise aeg langeb kokku diwali-, Sri Lankal tuntud ka kui deepavali-festivaliks valmistumise ajaga. Tegemist on hindude aasta tähtsaima pühaga, mis märgib valguse võitu pimeduse üle, hea võitu kurja ja teadmiste võitu teadmatuse üle.

Ilmekas näide keelekasutusest ka ikka:
... Suured jätkuprotestid mõjutavad osaliselt ka praeguseid sündmuseid.

15. märts 2025

Säästurežiim

Elan praegu, õigemini juba mõnda aega säästurežiimil ehk energiat kokku hoides. Võib-olla on see läbipõlemine, ei tea... Igatahes ... Teen nii vähe kui võimalik ja suhtumisega: ehk läheb mööda... Vahel isegi läheb😁 Enamasti mitte. Iga väikseimgi asi tundub nii suure pingutusena. Esmane reaktsioon igale ettepanekule, ideele, plaanile, üritusele vms on EIIII! Vähemalt seesmiselt. Tööga saan hakkama, sest mu töö meeldib mulle ja see on parim osa päevast. Imelik, et ma seda praegu kirjutan 🤔😛 Üle kõige meeldib mulle ju puhkus, niisama olemine, molutamine, mitte midagi tegemine!!! Aga ma ju ei oska, ei saa, ei õpi... Tüüpiline eestlane, kelle elu eesmärgiks on töö, töötamine, enda surnuks töötamine. Sest kui ei ole töö töö, siis on kodutööd, aiatööd, remonditööd, vabatahtlikud tööd... Need igapäevased energia välja imejad, mis ei lase elada, elu nautida. Lugemine tundub aja raiskamisena, kuna teha on niiiiiiii palju. Käsitöö tegemisest võin ainult unistada, sest lihtsalt pole aega ja tõsi, ka energiat pole... Hirmsasti tahaksin midagi enda kätega luua, mul on nii palju ideid, mõtteid, mida tahaks teha, katsetada, proovida... Ehk ükspäev pensionipõlves? või kui ei pea igapäevaselt tööl käima? Aga töö=sissetulek=majanduslik toimetulek. Kahjuks on ju elamiseks vaja mingil määral seda va krabisevat või nn virtuaalraha, ilma ei saa süüagi, kui just naturaalmajandusega tegelema ei hakka. Aga ei hakka, sest pole sellist entusiasmi ja huvi ja muidugi energiat pole ka...

14. märts 2025

Emakeelepäev

Armas emakeelepäevakene hakkab juba õhtusse veerema. Nii palju toredaid sündmusi on päeva mahtunud. Ei jõua kohe järge pidada ja kõigega kursis olla. Selleks oleks tarvis (töö)vaba päeva, aga ilmselt ei jõuaks siiski, kuna samaaegselt toimub mitu üritust. Olen ikka püüdnud jälgida lugemisaktsiooni presidendilossi eest, aga kuna see kestab päikesetõusust loojanguni, siis puhtfüüsiliselt pole sel reel võimalik püsida. Muidugi emakeelepäeva konverents "Rikas ja loov kirjakeel" RaRa-s. See video vahendusel nähtud-kuuldud. Oli hea, nagu alati! Sellel võiks muidugi pikemalt peatuda, aga hetkel ei jõua seda teha.
E-etteütlust kirjutama ei jõudnudki. Proovisin pärast nii oma lõbuks. Aga see lõbu sai ruttu läbi, sest ikka suutsin paar viga sisse sokutada. Keskendumisvõime, tähelepanu, enesekindlus - kuhu need ometi vajalikul hetkel kaovad?!? Aru ma ei saa! Ent tore ikkagi.

Nüüd veel pisut tööposti otsas istumist😝 ja siis kontserdile! Piret Rips-Laul autorikontsert “Mu süda usub õnne” metodisti kirikus.

Kaunist emakeelepäeva jätku!

Olgu siinkohal ka traditsiooniliselt ära toodud siis korrektne e-etteütluse tekst:


„Aktuaalsest kaamerast“ näeme ängitekitavaid sõjauudiseid, lakkamatuid päevapoliitilisi kemplusi, kuuleme väikesevõitu pensionidest ning aktiivsus- ja tähelepanuhäire käes vaevlemisest.

Võiksime tänavusel raamatuaastal õppida ajaloost, mis pole muud kui ülekohus ülekohtu otsa, ja kultuurist, mis teeb nähtavaks ebavõrdsusest läbiimbunud võimumustrid.

Trööstigu meid eestikeelse kirjasõna rikkalikkus, meeldigu siis modernne või traditsiooniline proosa, žanrikirjandus, ühismeedialuule või räpplüürika, e-raamatud või tekstid iidvanades koltunud katekismustes.

Tänavu möödub Noor-Eesti esimesest albumist sada kakskümmend aastat, seetõttu võiksime kiirtarbimiseks mõeldud vemmalvärsside või “Chuck Norrise anekdootide” kõrval ammutada vaimujõudu meie oma kõrgkirjandusest.

13. märts 2025

Kevad-talvine pühadering

Küünlapäev tähendab minu jaoks jõuluaja lõppu. Alles sel päeval (või õigemini järgmisel) võtan aknalt advendiküünla, selle nn advendikolmnurga ja panen uue advendi ootele. Hoiaks kuuskegi senimaani toas, aga äi pidand vasta sel aastal ja eelmisel aastal polnudki teist.

Sünnipäev möödus õite vaikselt ja koos korontsikuga. Õnneks ei olnud midagi hullu, oli üsna kobe olla. Lill oli kodus olemas ja koogi sebisin endale järgmisel päeval.



Kodumaa sünnipäevaks olin jälle vormis. Kodukandis. Pidulikul üritusel kooriga laulmas ja protsessis kaasas. Äge! Olgugi, et see hõlmas terve nädalavahetuse. Palju proove ja läbimänge, aga tulemus oli ilus. Õnneks päris pidupäev oli vaba, sai sündmustele TV vahendusel kaasa elada. Resto, kuhu tahtnuks minna, oli kahjuks suletud. Tegime siis ühe poetiiru ja pidulikuks õhtuks olid ka kohustuslikud kiluvõileivad olemas, nagu võluväel.


Ja siis tuli vastlapäev 😁 Koos kohustusliku vastlakukliga. Sai ikka paar tükki manustatud. Minu lemmikuks osutus Talu&Deli kukkel:


Ja jõudsimegi omadega naistepäeva. Juba eelõhtul sain oma lilled kätte:


Kas tunnete lõhna? Levkoid. Ühed mu lemmikud! Õhkasin lillepoes neid nähes - ah, kui ilusad! Ja kallis kaasa ostis mulle kohe just need😍💓 8. märtsil linna peal kõndides olid liikvel mingid tohutud inimmassid. Eks ilus kevadilm ja ka pidupäev mängisid siin oma rolli. Aga ma selline inimpelgur, et mitte öelda inimpõlgur, oleksin tahtnud põgeneda. Ei saanud. Käisime hoopis sõpradega bowlingut mängimas (ka seal oli väga rahvarohke) ning pärast restoranis möödunud sünnipäevi tähistamas. Afterparty' le siirdusime ühe sõbranna poole, kes sattus küpsetamise soonele ja kostitas meid igasuguste hõrgutistega. Poole öö ajal sai koju naastud. Pühapäeva hommikul asusin jälle teele oma vabatahtlike kohustuste või ülesannete juurde. Nii et kiirelt, liiga kiirelt ja toimekalt on aeg läinud! Tänasega on märtsi esimene dekaad seljataga. Kuigi kohati on tunne, nagu oleks aprill hoopis. Ega ju õiget talve polnudki (siinkohal räägib muidugi talvelaps!)

12. märts 2025

Elu-elukene, vol 2

Elukeskkond 2025 ehk rõdul viibimine rangelt keelatud ehk rõdupiirete vahetus (tellinguteta ja tellingutega):







11. märts 2025

"36 urni"

Sirpa Kähkönen. 36 urni: eksimiste ajalugu.
Tallinn: Koolibri, [2024].
255 lk.


Pingutasin mis ma pingutasin, aga andsin alla... Ei saanud mind konksu otsa see raamat...
Nii et olgu see siin üles tähendatud tuleviku tarbeks, kui peaks tulema uuesti tunne, et võiks lugemist proovida.

10. märts 2025

Eesti raamatu aasta 2025

Et siis on alanud raamatuaasta. Eesti kirjanduse päeval, 30. jaanuaril, Tammsaare sünniaastapäeval avati see pidulikult Tartu Ülikooli raamatukogus. Avatseremooniale järgnes konverents "Eesti raamat 500". Väga head ettekanded! Igati väärikas sündmus. Videosilla vahendusel oli võimalik seda distantsilt jälgida, mida ma ka üritasin töö (ja kolleegide loba😛) kõrvalt teha.

Mitmed on aasta esimeseks raamatuks valinud Raivo Heina "Termodünaamika II seadus"!?! Mai tia, ma vist ei võta seda üldse ette... Tundub liiga... füüsika keskne?!? Minu jaoks küll tuu matš 😝

Minu aeglane aastavahetus möödus suuresti ühe lemmiku seltsis, mida lugesin piltlikult öeldes 155. korda - "Seitse tähte taeva Sõelas". Nii hea, nii turvaline, nii minu, samas ikka ja alati köitev.

Oluline on lugeda, leida endale sobiv raamat. Selliseid mõtteid on kostnud mitmest suust. Kindlasti üks selline vahva raamatuentusiast on meie president. Ja kas armas, tänaseks kahjuks lahkunud, Krista Aru polnud just üks selle mõtte toetaja, et tuleb leida see enda raamat.

Olen seda varemgi öelnud ja ei väsi kordamast, et mulle olulisi, omaseid raamatuid, neid, kus on minu jaoks see "miski", see "tunne", tahan enda ligi hoida, et kui on "see hetk", siis saan sirutada käe ja võtta just selle õige raamatu, mida vajan.

Üldjuhul ma püüan raamatuid endale koju enam mitte soetada. Lugemisvara saab raamatukogust! Eriti ilukirjandust. Teatmelisega on teine lugu. Aga jah, sel juhul, kui raamat puudutab, siis tahan teda enda ligi, päriselt endale...

Olen siin lehekülgedelgi korduvalt hõiganud, et seda või toda raamatut tahaks kodustada. Vaikselt olen selle protsessi ka käima lükanud, suuresti tänu Raamatuvahetusele.

*Postitus on juba üsna pikalt ootel olnud. Puhtalt vormistamise taga.

"Siinpool vaikust"

Tõnu Õnnepalu. Siinpool vaikust
[Tallinn]: Aadam ja pojad, 2024
182 lk. (Ööülikooli Raamatukogu)


Siinsed tekstid on pärit Raadio Ööülikooli loengutest ja need on algselt just raadio jaoks tehtud.

Aeglaselt kulgev ja edenev raamat, mille lugemiseks peab olema õige meelestatus ja õige tunne. Igati minu masti raamat. Vahel tunnen või mõtlen, et olen imelik ja ajan mingit oma rada... Aga lugedes Õnnepalu kirjutatut (just konkreetses raamatus) leidsin mõttekaaslust ja toetust. Nii hea ja kosutav oli (on!) seda kogeda.
"Püha pidamisest" lugesin just sobivalt vabariigi aastapäeval, see oli ilus ning tõstev.
Ja muidugi nimilugu või siis saade "Siinpool vaikust" (vestluses Toomas Pauliga). Need lood vääriksid siia ümber kirjutamist, aga ma (olen laisk või õigupoolest energiast tühi ja) ei jaksa nii palju klahve klõbistada, kahjuks.
Sissejuhatav vestlus "Elu ja meetod" on Tõnu Õnnepalu ja Joonas Hellerma vahel. Huvitav fenomen on siin jälle see, et lugedes kuulen kõrvus nende hääli.

See on nüüd jälle see raamat, mida ma päriseks endale tahan, enda ligi, et saaks uuesti kätte võtta ja üle lugeda mingeid kohti.

18. veebruar 2025

"Madeira"

Varje Talivee. Madeira: elu keset suurt sinist.
[Tallinn]: Vesta, 2024.
232 lk., 16 l fotosid 

Äärmiselt vahva raamat saarest keset suurt sinist vett ning selle elust ja inimestest. On palju informatiivset neile, kel siht silme ees Madeirale minna. Eelkõige on see väga paslik paik matkamiseks, nagu raamatust selgub. Kunagi olen lugenud ka "Minu Madeirat", aga erilist vaimustust mulle sealt ei meenu.

Madeira on siis taaskord üks saareke, mida võrreldakse Hiiumaaga, no nii mõõtmetelt. Muus osas siiski üsna erinev ja eriline. Geograafiliselt ja klimaatiliselt ennekõike.

Ilmastik on Madeiral ikka väga eriline ja tasaselt maalt tulnule raskesti mõistetav. Ja see mõjutab siinset elu vägagi. Raske uskuda, et nii väikesel maalapil (741 ruutkilomeetrit ehk 57 km pikk ja 22 km lai) võiks olla erinevates piirkondades nii erinev ilm ja sellest tulenevalt nii erinevad olud, aga see annabki Madeirale näo. Põhjustavad seda mitmekesisust just siinne maastik ja kõrguvad mäetipud, mis ulatuvad üle 1800 meetri. Need mäehiiglased püüavad pilved kinni, ja samas varjavad talvel lõunarannikut põhjatuulte eest - kõrgete mägede varjus päikesepaistelisel mäeküljel võib õhutemperatuur erineda teisel pool mäge olevast mitmeid pügalaid. Näeme tihti oma külakesest, et meist põhja pool asuvaid mägesid katab tihe pilvemass ja ka ookeanil on paremal ja vasakul pilved, aga meie kohal lõunarannikul on helesinine taevas. Mäetipud "käristavad" justkui pilvemassi augu, mis laseb päikesel lõunaranniku soojaks kütta. Seepärast ongi talvel kõige soojem ja päikesepaistelisem just lõunarannikul. Niteks naabersaarel Porto Santol, kus mäed üle 500 meetri ei ulatu, on täiesti teistsugune kliima. Kuivem ja tuulisem.

Turistid tunneb ilmeksimatult talvel ära plätudest ja T-särkidest, sest ükski kohalik nii talvel riides ei käi.
Tegelikult siin elades keha harjub soojaga ja kui talvel saabuvad 20-kraadised ilmad, otsin minagi kapist villase jaki ja kampsuni välja, sest minu jaoks ongi siis jahe ja suvekleit saab riidepuul pisut puhata.

Kõige soojem ja päikeselisem on sügisel, talvel ja kevadel pealinnast lääne pool asuval lõunarannikul. Pealinnast ida poole suunduval rannikul on tuulisem ja päikest on vähem, põhjarannikut tabavad aga talvel tihti vihmahood ning seal on väga niiske ja ka lõunarannikust jahedam.

Siinne loodus on lummav, aga ka armutu. Madeira 2010. aasta veebruarikuu tohutu vihmasadu õpetas nii mõndagi. Selle tõttu hävisid nii majad kui ka teed ja sai hukka inimesi. Jõed ajasid üle, viies kaasa maju ja autosid ...
Siinsed inimesed austavad loodust ja arvestavad sellega, nad teavad, milline jõud sellel on ja mida see kaasa võib tuua.

See, mis nii paljusid inimesi üle kogu maailma siia saarele kokku kutsub ja võlub, on siinne loodus, levada'd ja kogu saart katvad väga erinäolised matkarajad, mis levada'de ehk veekanalite ääres kulgevad. ...
Levada'd ehk u 20-50 sentimeetrit laiad kivisse raiutud või betoonist valatud veekanalid, kus vesi voolab tänu 0,5-1-kraadilisele kaldele, on rajatud selleks, et juhtida vett vihmasemalt põhjarannikult päikeselisemale ja kuivemale lõunarannikule, et banaani- ja suhkrurooistandused kastetud saaksid.

Levada'd olid ja on siiani eluliselt väga tähtsad, see on justkui Madeira vereringe, mis eluks vajalikku laiali kannab ja  elu hoiab.

1419. aastani oli Madeira asustamata ja kogu saart kattis mets. Sellest ka saare nimetus: "madeira" on portugali keeles "puit" ja "mets".

Võib-olla oleksin oodanud rohkem läbi isikliku elu prisma saarel elamist ja toimetamist. Kohati läks minu jaoks väga reisijuhiks kätte ära, eriti mis puudutas matkamist. Ja majutusasutustest oleks võinud juttu teha. Kuigi, jah, kui ise koha peal elada, siis ju ei käi kusagil mujal raha eest ööbimas...

17. veebruar 2025

Ikka elust enesest

"Kodused lood" on üks FB grupp, kogukond või ma ei teagi, kuidas seda täpselt määratleda. Igatahes, keegi, kes seda asjandust veab, juhib, koordineerib, küsib igapäevaselt mingeid (suvalisi) küsimusi ja postitab toredaid mõtteid. Viimaste kaudu ma kuidagi sinna sattusin ja nüüd olen hakanud ka nendele küsimustele vastama, kui tuju on ja vastus ka varnast võtta. Aga mis mind tegelikult kirjutama pani on hoopis muu. Mind ajab jubedalt närvi, kui keegi hakkab mingit oma jora ajama, targutama ja seletama. Vasta küsimusele, inimene ja ära jaura!, tahaks öelda (aga hoian end küünte ja hammastega tagasi). Ära reageeri üldse, kui sa ei taha vastata või kui sul pole vastust. Mitte keegi ei oota sinu irisemist. 
Hea näide oli toidu kohta. "Kas sul on ka mõni selline toit, mis kõikidele maitseb, ainult sulle mitte?" Vastus on kas ei või jaa ning siis loetledki need toidud, mida sa ei söö! Mitte ei hakka moraali lugema, kuidas te pole nälga tundnud, et siin pirtsutada; õudne, õudne, kuidas delikatessidesse suhtutakse ... 
Ma võiksin ju ka kommenteerida, et no halloo, mis mõttes sulle ei maitse vastlakukkel, sinihallitusjuust, oliivid, piimasupp või kilu!?!🤭😮😁 Aga, miks ma peaksin?!? Ma ei söö sibulat! Ja ma ei pea seda kuidagi põhjendama, vabandama, kommenteerima! Jääbki teistele rohkem, kellele maitseb! Mulle ei maitse seljanka ja tatrapuder! Ei pea keegi silmi pööritama ja ohhootama! Maitsed ongi erinevad. Maitse üle ei vaielda. Kakeldakse, tean sedagi, ja just seda kaklust ms neis kommentaarides näengi. Ja see ei meeldi mulle!
Sain ennast nüüd neutraalses, isiklikus keskkonnas välja elada! Mis nii elul viga!😜

16. veebruar 2025

Elu-eluke

Et kui jälle oled haige, rajalt maha võetud, koduseinte vahele aheldatud, siis saad jälle inimese moodi aega mõtteid seada, mõlgutada ja ka kirja panna. Olete ikka märganud, et ma paar päeva aktiivselt blogin?!?😁🤔 Ei? Pole hullu, ega ma ka märkaks, kui keegi näpuga ei näitaks 😂 Aga võib-olla ongi mõtte- ja tundehäired? Et mulle ainult tundub, nagu ma mõtleksin ja kirjutaksin ja blogiksin?😝

Igatahes on mul tunne, et ma olen rohkem omas elemendis, kui muidu. Ilmselt on vaja välist survet, et saada pidurid peale ja endaga jälle kooskõlla. Muidu ainult kuhjub kõik, just see, mida päriselt soovin ja tahan. Eks jääb nüüdki kuhjake kuhugi nurka ootele, aga midagigi saab veidi soovitud suunda juhtida... No niisama olla ja mitte midagi teha, täiesti süüdimatult, süütult, sest ma olen ju haige🤭🤔😁 Või siis lugeda ja blogida 🤭🤫 Koristamine jm tegevus (sh käsitöö, mida ma jubedalt tahaksin teha!,  päriselt!) on haigele liialt pingutav🤪 See aktiivsus tuleb jätta tervetele 😂 Hea küll, mis ma siin ikka pläran. Panen tõendi lauale ja jätkan molutamisega😆 Pühapäeva tuleb ikka pühitseda!

15. veebruar 2025

"Vaid sinu nimel"

Jenni Haukio.
Vaid sinu nimel: aastad Soome presidendi abikaasana
Tallinn: Koolibri, 2024
243 lk., fotod 

Hästi armas ja südamlik - inimene, naine, lugemine. Helge ja hell tunne jäi. Jälle see tunne! Viimasel ajal ongi just heal tundel mu lugemistes kandev roll. 
[Raamat peab tekitama selle õige tunde, siis on lugemiselamus garanteeritud, muidu on üks pusserdamine ja tekstist (jõuga) läbi närimine, mis tihtipeale päädib pooleli jätmisega või siis tõdemusega - miks selleks oma aega raiskasin...]

Mae on kirjutanud kena kokkuvõtte oma blogis. Praegu lugedes tundub, nagu oleks see mul kahe silma vahele jäänud omal ajal...

Väga diskreetselt ja pieteeditundega kirjutatud raamat. Austuse ja lugupidamisega oma riigi, ajaloo, perekonna, abikaasa suhtes. Samas on  palju poeetikat, poeesiat. Suure lugemusega naisena tsiteerib ta mitmeid kirjanikke ja luuletajaid ning on ka ise poeetilise stiiliga.

2013. aasta suvel osalesin Nousiaistes korraldatud Uusikirkko valla päevadel, mis algasid jumalateenistusega Püha Henriku kirikus. Minu jaoks muutis selle sündmuse veelgi liigutavamaks asjaolu, et just selles kirikus on ristitud mind ennast, laulatatud minu vanemad ja saadetud viimsele teekonnale vanavanemad. Pärast jumalateenistust pidasin kõne Kallipohja seltsimajas, kus peeti omal ajal minu vanemate pulmapidu. Kõnes käsitlesid peale Uusikirkko ajaloo ka isikliku suhet Karjala pärandiga ning seda, kui paljud meist hakkavad oma juurte vastu huvi tundma alles küpsemas eas. (lk 50)

"Rõõm ei tule iseenesest, selle loomisele tuleb natuke kaasa aidata," nendib Hannes [Hannes Hynonen 1913-2015, talve- ja jätkusõja veteran, Liisa Seppäse elulooteoses "Üks lõbus semu: Hannes Hynose pikk teekond 1913-2015"] raamatus. Nende sõnadega võin ka mina läbinisti positiivsete ellusuhtumisega inimesena ühineda. Minu vanaema Kirsi tuletas oma lähedastele omal ajal samuti meelde, et lõppude lõpuks vastutab igaüks ise oma õnnelikkuse eest, ja et hea tuju ja meeldiv argipäev tuleb ise endale luua, sest keegi teine seda pakkuma ei tule. (lk 60)

Kodu roll minu kirjandushuvi arenemisel oli asendamatu, aga mul oli ka õnn olla laps 1980. aastatel ehk ajal, mil nutitelefone, ammugi siis digimeelelehutust oma mängudega polnud veel olemas. Olen täiesti veendunud, et just praegune keskendumisvõimet kahjustav ja vaba aja kasutamist killustav mõõde on põhjuseks, miks ei kasva enam peale nii nimetatud kirglikke lugejaid - vähemalt mitte sellisel hulgal nagu varem. ...
Presidendipaarina toetasime kogu südamest 2015. aastal toimunud kirjandusaastat, mis kutsuti ellu meie kirjanikust sõbra Laula Hirvisaari (1938-2021) algatusel. Kogu maad hõlmava üleriigilise raamatuaasta eesmärk oli meelde tuletada, milliseid elamusi ja rõõmu võib pakkuda lugemine ning meelitada raamatute juurde uusi lugejaid. ... (lk 156-157)

Öeldakse, et kogu elu on mäng ja mäng on juba ÜRO lapse õiguste konventsiooni järgi iga lapse õigus. ... Mängu mõju loovuse ja fantaasia arenemisele on asendamatu.
Minu lapsepõlve aastail 1980. aastatel ootas arvutite ja nutitelefonide maailmavallutus oma järge alles kauges tulevikus. Veel kestis õue- ja ring mängude kuldaeg. Meie kvartali parkides ja mänguväljakutel oli mul võimalik viibida täielikult mängu võlu maailmas koos teiste ümbruskonna lastega. Mäletan tänaseni lapsepõlve mängude eufoorilist iseseisvuse tunnet, fantaasia vabale lennule järgnenud põnevuse kumma, rõõmu koos olemisest ning täielikku eemaldumist argielu normidest ja nõuetest. Kui me, tänased täiskasvanud, raatsiksime nutitelefoni kasvõi hetkeks kõrvale panna ja tõsta pilgu ekraanilt, võiks maailm paista meile endiselt sama põnev nagu lapsepõlves. Ja mis peamine: me võiksime oma silmaga näha elu pidevalt kuju muutvat imet oma lastes, saada osa nende välgukiirusel mööda lendava lapsepõlve võlumaailmast. (lk. 220)

13. veebruar 2025

"Kes neid jõuaks lahuta"


Alice Zeniter (1986). Kes neid jõuaks lahuta. Prantsuse keelest tõlkinud Maria Esko. Tallinn: SA Kultuurileht, 2024. 134 lk. (Loomingu Raamatukogu; nr. 19-21)

Sai läbi näritud. Ei olnud minu teetassike. Ei meeldi seda stiili raamatud. Ma pole adressaat. Liiga palju vulgaarset ja teema ka selline meh, kuigi intrigeeriv. Lõpuks jäi mulle taas küsimus, et mis see siis nüüd oli?!? Mis neist siis sai?!? Elust enne oli palju juttu. Aga elust pärast mitte midagi.

Sõprus mehe ja naise vahel. Loomulikult võimalik. Selles pole ma kunagi kahelnudki. Raamatu lõpus olevast intervjuust (ja see intervjuu mulle täitsa meeldis) koorus välja, et tihtipeale ongi lugejate põhiküsimuseks mehe ja naise sõpruse teema. Kuigi raamat keskendub nagu hoopis muule. Migratsiooni, lojaalsuse, kodakondsuse teema. 

P.S. Mäletan, et ka eelmine LR sarjas ilmunud raamat edenes mul õige visalt... On siin mingi seaduspärasus?!?

8. veebruar 2025

Mets, meri, maa

Käisin täna üle väga pika aja (oma) metsas kõndimas. Sellest on ikka väga kaua aega möödas, kui viimati käisin... 

Kogesin, kui väga, lausa teravalt ma sellest puudust tundsin. Milline elamus see metsaskäik oli! Veendusin taas, et olen ikka täiesti metsa-inimene!  (Täitsa metsa poole 😆). Jaa, mulle meeldib meri ka, aga ma pole mere-inimene. Meri on ilus, mulle meeldib mere ääres jalutada ja merele vaadata, ka merel olla, kui meri on tüüne ja päike sillerdab. Aga meri on ohtlik. Mets on turvaline. Ega asjata öelda ka, et mets on vaese inimese kasukas. Seda kogesin täna ka, kuna tuul oli üpris vali ja külm lageda peal, aga metsas oli mõnus. Lund ei olnud enam peaaegu üldse, ainult kirmekene, mis värskelt pudenenud. Maa oli kahutanud ja krobeline jalge all. Metsanotsud on teinud suuri kaevetöid ja kohati olid konarused ikka päris sügavad, vaata ette, et luid-konte ei murra. Õnneks läks. Ei murdnud. Aga hirmus mõnus oli. Selline mõnekraadine külm ja kargus on väga nauditav.

Meenus Valdur Mikita oma metsa teemadega ja ka metsavennad, kes metsast varju ning pelgupaika otsisid. See mets on ikka midagi ürgeestlaslikku vist...


Pilte ma muidugi ei teinud, aga midagi taolist võis olla täna  ka...

1. veebruar 2025

Kooruv ideepojuke😀🤫

Üks ammune ideepojuke hakkab vaikselt kooruma...😁 Taaskasutus. Vanade trikotaažtoodete (T-särgid jms kraam) uuskasutus. Jämedate varrastega või heegelnõelaga imiteeritud kaltsuvaiba stiil🙃 Kodunt leidsin ainult nr 6 vardad. Aga allolevas raamatus loetakse jämedaks vardaid alles nr 10st, vahemikus 10-25. Seega pean endale soetama vähemalt nr 10 või 12 (15) vardad. Aga mõte on äge ja taaskasutus ju väga teretulnud🙂 Kui midagi asjalikku valmis saan, eks siis näitan ka...






Jaanuar

Ja läinud ta ongi. Jaanuar, aasta esimene kuu. Kuhu ta küll kadus? Olen kuulnud nii mitmeidki seda küsimas. Jah, nii ongi, juba üks kuu aastast möödas ning varsti on jaanipäev!🙂

Ent sellesse kuusse mahtus ka väga palju erinevaid sündmusi. 

No minul isiklikult algab aasta kohe kaasa sünnipäevaga, mis tähendab seda, et tuleb lauda katta ja muid toimetusi teha. Ehk et ei mingit lebotamist😁 Õnneks seekord kõik sujus, ei saanudki peavalu vms. Selleks hommikuks oli maha sadanud paks märg lumekiht, mida sünnipäevalaps ise vapralt kühveldama läks. Naastes oli ta ligumärg, sest ilm oli vihmale läinud... No mina sellest õudusest pääsesin. Paar korda sain aasta algupoolel küll kergemat lund rookida. Tänaseks on suur lumi sulanud, ent veebruar tervitas uue lumekirmega. 

Pärast jõulupuhkust tuli taas tööle minna. Kahjuks küll 6. jaanuaril, mis mujal, paljudes maailma riikides on püha ja seega vaba päev. Aasta kokkuvõtted on tehtud ja võin oma tööpanusega rahule jääda. Kui oled ikka 4000 raamatust ennast läbi närinud (no seda siis süstematiseerimise mõttes, mitte läbi lugedes), siis on see päris tubli töö, arvan ma.

11. jaanuaril oli esimene laulupeo proov ja ette laulmine. Oli tegus ja asjalik proov. Ette laulda sai meie koor esimesena, n-ö ühe soojaga ning meie esitus õnnestus suurepäraselt. Ka tagasiside oli väga positiivne, tähelepanu osutamised väga mikroskoopilised. Nii et üks suur asi tehtud. Aga! Ees on veel 3 proovi (higi, verd ja pisaraid 🙃), kuna osaleme ka valikkoorides.

Negatiivse poole pealt - kahe eestlase hukkumine lumelaviinis Prantsuse Alpides. Üks noor mees oli mu kaasa töökaaslase poeg ja teine Eestis tuntud inimese poeg. Toredad noored inimesed, kes jätsid oma elu liiga vara... Sel samal saatuslikul päeval rihtis kodukülas üks auto oma nina ära vastu rongi. Auto läks mahakandmisele, inimesed õnneks elus ja terved, rongis ilmselt ei märgatudki midagi... Siis veel jubedad põlengud Ameerikas, samuti lennuõnnetus...

Jaanuar tõi taas Eestisse Euroopa meistrivõistlused iluuisutamises. Eilne päev ja seega terve kuu lõppes ülipositiivses võtmes. Naiste üksiksõidus võitles eestlanna Niina Petrõkina end kuldmedalile!!!! Milline ülivõimas sooritus! Millised emotsioonid! Millised elamused! Super-super-super! Nii-nii hea meel! Sümpaatne, armas noor inimene ja milline töökus ning keskendumisvõime!

Veidi sai ka jaanuaris ennast ületatud ja mingeid asju tehtud, mis pikalt ootel, plaanis. Linnakodus hakatakse rõdupaneele vahetama ja selleks oli tarvis rõdud ära tühjendada. Õnneks meil väga palju kola polnud. Aga tänu sellele sai siiski paar mõttetut asja lõpuks ära visatud. Jube tüütu on muidugi seda vajalikku kraami toas ladustada, aga integreerimine veel jätkub😆 Maini vaja nii vastu pidada ju... Alustasin ka kappide sorteerimisega. Midagi on juba uuskasutusse viidud, aga tegemist jätkub... Käsitöö ja isiklik taaskasutus mõlgub mõtetes, ideid on tapvalt, aga aega pole, et sellele keskenduda.

Raamatuid jõudsin ka lugeda. No päris raamat nädalas küll ei õnnestunud... Aga paar loetust on isegi blogisse jõudnud.

Selline tagasivaade siis jaanuarile. Kindlasti jäi midagi kahe silma vahele, aga olgu pealegi.

27. jaanuar 2025

"Minu Lahemaa"

Liisa Ojamaa. Minu Lahemaa: seitse suve külapoes. Petrone Print, 2024. 215 lk.

Üle pika aja raamat, mida käest pannes kibelesin kohe jälle uuesti lugema. Väga muhedalt, köitvalt ja kaasakiskuvalt kirjutatud. Elu oma värvikirevuses ja eheduses. Lahemaa. Juminda poolsaar. Leesi küla. Siin on perekonna ja esivanemate lugu, mis seotud selle paikkonna ja juurtega. Kogukonna lugu. Isiklik lugu - lapsepõlvest täiskasvanuks. Suvised mängud ja seiklused. Ja muidugi külapoe lugu. Nautisin igat lehekülge!*

Koolis proovis Leida [Liisa vanaema, sündinud 1935 Terneme talus] igati eeskujulikult õppida, et isa nime vääriline olla. Ühes tunnis pidi ta klassi ees loetlema kaksteist kalendrikuud. Need luges ta kõik õigesti ette, aga lõpetas nii: oktoober, november, detsember, veeämber läks ümber. Selle eest pandi ta nurka seisma. (Kui ma seda lugu ise koolilapsena kuulen, tundub see ikka väga ebaausa ülereageerimisena!)

Ostetud preksud - rannakeeles tähendab see kõike head ja paremat - sööme kohe poe juures ära.

Omaette tore peatükk, küll vaid mõni lehekülg on ka rannakielest ehk pohiranna murrakust, mis on Eesti kirderanniku murrak, mida on räägitud Juminda ja Pärispea poolsaarel ning Kaberneemest Salmistuni asuvates rannakülades.

Näide poe seinalt:

"Tere uomigust/päiva/ehtut. Palun uotaga vähest aiga. Meil on siin igesugu pient preksu - sokulaati, sukrusaia, olut ja keiduvorsti. Tenan! Üad aiga ja tulga toine kerdki!"

Maal elamine õpetab kannatlikkust, planeerimist ja heas mõttes loodusele alistumist. Kui elekter läheb ära või tee on lahti lükkamata, tekib üsna ruttu arusaamine, et see pole veel mingi maailma lõpp - kui tänaseks plaanitud poodisõit jääb ära, siis homme saab seda ikkagi teha.

Maaelu nautimiseks on mõned nipid ka - minu tingimus oli, et maja, kus elan, peab seest olema sama soe ja mugav kui nüüdisaegne linnakorter. Enam ei mingit välikäimlat ega kolme kampsuniga külmetamist. Ja teiseks ei tasu ennast keelata, kui tuleb ohjeldamatu isu minna linna teatrisse-kinno, sööma või sõpradele külla - siis tulebki minna ja mitte muretseda kütusehinna pärast. Maal elamine ei pea tähendama eraklust ja sendisaagimist. Jah, mõnel raskel hetkel mõtlen, et elada saaks ju palju lihtsamalt, nii nagu enamik inimesi. Kas on siis vaja kõike teistest erinevalt teha? Aga ju siis on, kui süda ja hing nii juhatavad.

*P.S. Turismiteatmiku või reisijuhi osa tuli ikka ka ära - kohustuslik mõisate tuur koos ajaloolise ülevaatega. Ega see ju paha polnud, lihtsalt mina leian, et seda pole vaja, vähemalt minu jaoks mitte.

20. jaanuar 2025

"Minu Euroopa"

 

Myrakas
Minu Euroopa: matkaautoga maailma otsa
Tartu: Petrone Print, 2024
208 lk., 8 lehte fotosid

Raamat sai loetud diagonaalis, sirvides...
Myraka' sõnaseadmise oskus on võrratu, aga Euroopat jäi nagu väheks... 
Ei saanud mind konksu otsa, ei olnud, millest kinni haarata, kuigi tagakaanel lubatakse küll maad ja ilmad kokku:

Sain Mutilt sünnipäevakingiks oliivipuu. Päris ehtsa, tüve, võra ja juurtega oliivipuu. Konks on vaid selles, et see puu asub Itaalia lõunatipus. Ja nüüd me läheme seda puud vaatama.

Teie võite kaasa tulla, sest just sellel reisil sünnib ka käesolev raamat. Raamat, kus ujub peale värskete mälestuste pinnale ka palju varasemaid, mis said kogutud eelmistel reisidel.
Tulge, ma näitan teile Euroopat. Euroopat läbi Prikside silmade. Euroopat läbi matkaauto akna. Päris inimeste ja päris emotsioonidega Euroopat. Maitsvat Euroopat, ilusat Euroopat, sooja Euroopat, üllatusi täis Euroopat.
Aga lähme siis maru aeglaselt ja rahulikult. Sest ainult nii saab õige tunde kätte.

Blogis Loetu kaja on hästi öeldud:
Myrakas teksti pealt kokku ei hoia, häid võrdlusi ja üle võlli kirjeldatud olukordi tuleb siit rohkem kui vihmajärgselt seeni. Ta on osanud oma vahva sõnakasutusega suuremaks ja põnevaks luua ka üsna argised toimingud.

Jah, aga kaua sa ikka jõuad seda põnevaks kirjutatud argipäeva lugeda?!?

Ja veel teine mõte samast:
On selge, et reisid on armsad eelkõige ikka endale – jäävad ju kustumatud mälestused. Kuid enamasti tahaks oma õhinat jagada ja siis võibki olla, et neile, kes käinud pole, kannatavad lihtsalt viisakusest selle õhina ära.

Kahjuks seekord ei suutnud ma seda õhinat ära kannatada, enne rauges ramm...

Ka Suvehiidlane kirjutab kenakese kokkuvõtte ja viskab lausa viie, aga mina olen seekord vinguviiul😛😂

No siin lõpu eel tõmban veidike tagasi🙂 Sest ega see nüüd niiväga ainult sirvimine polnudki, üsna korralikult ikka lugesin. Pean möönma, et jutupaunik on see Myrakas tõesti ja kasutab väga lopsakat keelt. Mingitel hetkedel hakkaski see veidike vastu ja sellepärast ka see ving siin😝 Ehk et aeg-ajalt viskas see killu pildumine kopa ette😆

"Tundub, et olen selline pisut ropu suuga ja tujukas tüüp, kelle vastu saatus on arusaamatult armuline olnud"

No ja ikka sutsu Itaaliat, kübeke Horvaatiat, killukesi Poolast, Lätist, Leedust ja Kreekastki viskas sisse.

"Olemegi Paestumis kohal. Midagi pole öelda - päris kontrastne vaatepilt, kus ühel pool aeda on kivistunud iidne minevik ja teisel pool lärmakas tulevik. Ja siis mõned ehmunud näoga vanemad inimesed nagu meie, oma kohta otsimas."

"On selge, et kõik itaallased ei sõida ringi Ferraridega ega kanna moemajade disainrõivaid. Võib öelda, et lõunas vohab vaesus, kuid see ei takista inimesi õnnelik olemast. Õnne võib leida kõiges: söögis, sõprades, isegi töös. Aga ka niisama mölutamises. Pole mingit kahtlust, et puhata itaallased oskavad. Minu meelest teevad nad seda igal võimalusel. Kogu aeg on mingid holiday'd ja siis on ka kohe kõik putkad kinni ja töörahval jalad seina peal. Täna on esimene mai ja kõik oleks justkui maa alla vajunud. Ainult mahe suvine briis keerutab inimtühjas ostukeskuse parklas kilekotiga valssi. Lidl pole kohalikest kommetest veel aru saanud ja nii saan oma igapäevase veini ikka kätte."

"Kui ma piisavalt päikest ei näe, vajun kokku ja kärbun ära. Seepärast suudan ma erinevalt reisikaaslastest nautida ka mõnusat olesklemist rannas. Esiteks on lihtsalt mõnus teha mittemidagi ja loputada seda laiskust maha siis kas end aeg-ajalt vette kastes või keha külma õllega kostitades."  [Just äsja (16.01?) oli ju sobivalt mittemidagi tegemise päev ka😀]

"Lepime Mutiga kokku, et mis ka ei juhtuks, oleme kogu aeg teineteisele toeks. Olgu kallima hea sõna meie ainus majakas tormis ja päästerõngas kesk mustavat vett. Kõigega saab hakkama ja elamusi-emotsioone on iga päev rohkem, kui vastu jõuad võtta, aga väsitab hirmsasti. Maru loll oleks lõpuks koju jõudes tunda, et nüüd on vaja puhkusest puhkama hakata..."

Vaat' siis kuhu ma jälle oma heietustega välja jõudsin. Igatahes - elagu lopsakas keelekasutus 😀👏

4. jaanuar 2025

Uus

Head uut aastat, sõbrad ja blogilugejad ning juhuslikult siia sattunud külalised!

Ehk siis: Uuel aastal uue hooga jätkame me vana looga🙂

Aeglast aastat! Olen sellist soovi mitmel korral tähele pannud ja see tundub nii hea! Meie kiirustavas ajas ja ühiskonnas on see väga sobiv soov. Võtkem aega! Siinkohal meenuvad mulle taas Jaan Tätte sõnad:

Palju muud mul ei ole, kuid aega mul on, tõesti aega mul sinu jaoks on...

Täna hommik maarajoonides oli imeilus. Minu tõeline unistuste talv! Päike säras ja lumi sätendas! (Selline sünnipäeva ilm! 🥰 Paluks siis ka, nii umbes pooleteise kuu pärast🙏) Külmakraade ka täitsa mõnusalt -12-13! Selleks ajaks, kui mina õue sain, oli olukord juba muutunud. Päike tegi lehva-lehva ja kadus pilve taha, veel veidi taevasina ja oligi pilves. Temperatuur on tõusnud -6ni ja hetkel langeb taas üksikuid lumehelbeid. Tore ju seegi! Aga! Aga ma ei viitsi jälle lund rookima minna, nii et paluks nüüd veidi piiri pidada. Uuel aastal olen jõudnud mitu korda umbes 5 sentimeetrist lund kühveldada. Kallis kaasa tegi endale aga uusaasta esimesel päeval "mõnusa" sünnipäevakingituse ja lükkas rasket, poolvedelat lumeplöga vihmaga võidu. Elame huvitaval laiuskraadil ja ilma mõistes väga suurel maa-alal. Eilegi - Tallinnas oli kl 14 ajal nihuke lumesadu ja pime nagu öösel, maale jõudes paistis päike ja tervitas mõnus talveilm. Samal ajal olid Pärnumaal aga üleujutused!😮

Mõned fotod, mis õues telefoniga klõpsisin:




Mulle tundub, et selle laulu (Sõprade laul nr 6) sõnum on end juba 2025. aasta motoks kirjutanud:

Tule võta mu aega, sest aega mul on

tule vaatame taeva seal midagi on

palju muud mul ei ole, kuid aega mul on

tõesti aega mul sinu jaoks on