18. veebruar 2025

"Madeira"

Varje Talivee. Madeira: elu keset suurt sinist.
[Tallinn]: Vesta, 2024.
232 lk., 16 l fotosid 

Äärmiselt vahva raamat saarest keset suurt sinist vett ning selle elust ja inimestest. On palju informatiivset neile, kel siht silme ees Madeirale minna. Eelkõige on see väga paslik paik matkamiseks, nagu raamatust selgub. Kunagi olen lugenud ka "Minu Madeirat", aga erilist vaimustust mulle sealt ei meenu.

Madeira on siis taaskord üks saareke, mida võrreldakse Hiiumaaga, no nii mõõtmetelt. Muus osas siiski üsna erinev ja eriline. Geograafiliselt ja klimaatiliselt ennekõike.

Ilmastik on Madeiral ikka väga eriline ja tasaselt maalt tulnule raskesti mõistetav. Ja see mõjutab siinset elu vägagi. Raske uskuda, et nii väikesel maalapil (741 ruutkilomeetrit ehk 57 km pikk ja 22 km lai) võiks olla erinevates piirkondades nii erinev ilm ja sellest tulenevalt nii erinevad olud, aga see annabki Madeirale näo. Põhjustavad seda mitmekesisust just siinne maastik ja kõrguvad mäetipud, mis ulatuvad üle 1800 meetri. Need mäehiiglased püüavad pilved kinni, ja samas varjavad talvel lõunarannikut põhjatuulte eest - kõrgete mägede varjus päikesepaistelisel mäeküljel võib õhutemperatuur erineda teisel pool mäge olevast mitmeid pügalaid. Näeme tihti oma külakesest, et meist põhja pool asuvaid mägesid katab tihe pilvemass ja ka ookeanil on paremal ja vasakul pilved, aga meie kohal lõunarannikul on helesinine taevas. Mäetipud "käristavad" justkui pilvemassi augu, mis laseb päikesel lõunaranniku soojaks kütta. Seepärast ongi talvel kõige soojem ja päikesepaistelisem just lõunarannikul. Niteks naabersaarel Porto Santol, kus mäed üle 500 meetri ei ulatu, on täiesti teistsugune kliima. Kuivem ja tuulisem.

Turistid tunneb ilmeksimatult talvel ära plätudest ja T-särkidest, sest ükski kohalik nii talvel riides ei käi.
Tegelikult siin elades keha harjub soojaga ja kui talvel saabuvad 20-kraadised ilmad, otsin minagi kapist villase jaki ja kampsuni välja, sest minu jaoks ongi siis jahe ja suvekleit saab riidepuul pisut puhata.

Kõige soojem ja päikeselisem on sügisel, talvel ja kevadel pealinnast lääne pool asuval lõunarannikul. Pealinnast ida poole suunduval rannikul on tuulisem ja päikest on vähem, põhjarannikut tabavad aga talvel tihti vihmahood ning seal on väga niiske ja ka lõunarannikust jahedam.

Siinne loodus on lummav, aga ka armutu. Madeira 2010. aasta veebruarikuu tohutu vihmasadu õpetas nii mõndagi. Selle tõttu hävisid nii majad kui ka teed ja sai hukka inimesi. Jõed ajasid üle, viies kaasa maju ja autosid ...
Siinsed inimesed austavad loodust ja arvestavad sellega, nad teavad, milline jõud sellel on ja mida see kaasa võib tuua.

See, mis nii paljusid inimesi üle kogu maailma siia saarele kokku kutsub ja võlub, on siinne loodus, levada'd ja kogu saart katvad väga erinäolised matkarajad, mis levada'de ehk veekanalite ääres kulgevad. ...
Levada'd ehk u 20-50 sentimeetrit laiad kivisse raiutud või betoonist valatud veekanalid, kus vesi voolab tänu 0,5-1-kraadilisele kaldele, on rajatud selleks, et juhtida vett vihmasemalt põhjarannikult päikeselisemale ja kuivemale lõunarannikule, et banaani- ja suhkrurooistandused kastetud saaksid.

Levada'd olid ja on siiani eluliselt väga tähtsad, see on justkui Madeira vereringe, mis eluks vajalikku laiali kannab ja  elu hoiab.

1419. aastani oli Madeira asustamata ja kogu saart kattis mets. Sellest ka saare nimetus: "madeira" on portugali keeles "puit" ja "mets".

Võib-olla oleksin oodanud rohkem läbi isikliku elu prisma saarel elamist ja toimetamist. Kohati läks minu jaoks väga reisijuhiks kätte ära, eriti mis puudutas matkamist. Ja majutusasutustest oleks võinud juttu teha. Kuigi, jah, kui ise koha peal elada, siis ju ei käi kusagil mujal raha eest ööbimas...

17. veebruar 2025

Ikka elust enesest

"Kodused lood" on üks FB grupp, kogukond või ma ei teagi, kuidas seda täpselt määratleda. Igatahes, keegi, kes seda asjandust veab, juhib, koordineerib, küsib igapäevaselt mingeid (suvalisi) küsimusi ja postitab toredaid mõtteid. Viimaste kaudu ma kuidagi sinna sattusin ja nüüd olen hakanud ka nendele küsimustele vastama, kui tuju on ja vastus ka varnast võtta. Aga mis mind tegelikult kirjutama pani on hoopis muu. Mind ajab jubedalt närvi, kui keegi hakkab mingit oma jora ajama, targutama ja seletama. Vasta küsimusele, inimene ja ära jaura!, tahaks öelda (aga hoian end küünte ja hammastega tagasi). Ära reageeri üldse, kui sa ei taha vastata või kui sul pole vastust. Mitte keegi ei oota sinu irisemist. 
Hea näide oli toidu kohta. "Kas sul on ka mõni selline toit, mis kõikidele maitseb, ainult sulle mitte?" Vastus on kas ei või jaa ning siis loetledki need toidud, mida sa ei söö! Mitte ei hakka moraali lugema, kuidas te pole nälga tundnud, et siin pirtsutada; õudne, õudne, kuidas delikatessidesse suhtutakse ... 
Ma võiksin ju ka kommenteerida, et no halloo, mis mõttes sulle ei maitse vastlakukkel, sinihallitusjuust, oliivid, piimasupp või kilu!?!🤭😮😁 Aga, miks ma peaksin?!? Ma ei söö sibulat! Ja ma ei pea seda kuidagi põhjendama, vabandama, kommenteerima! Jääbki teistele rohkem, kellele maitseb! Mulle ei maitse seljanka ja tatrapuder! Ei pea keegi silmi pööritama ja ohhootama! Maitsed ongi erinevad. Maitse üle ei vaielda. Kakeldakse, tean sedagi, ja just seda kaklust ms neis kommentaarides näengi. Ja see ei meeldi mulle!
Sain ennast nüüd neutraalses, isiklikus keskkonnas välja elada! Mis nii elul viga!😜

16. veebruar 2025

Elu-eluke

Et kui jälle oled haige, rajalt maha võetud, koduseinte vahele aheldatud, siis saad jälle inimese moodi aega mõtteid seada, mõlgutada ja ka kirja panna. Olete ikka märganud, et ma paar päeva aktiivselt blogin?!?😁🤔 Ei? Pole hullu, ega ma ka märkaks, kui keegi näpuga ei näitaks 😂 Aga võib-olla ongi mõtte- ja tundehäired? Et mulle ainult tundub, nagu ma mõtleksin ja kirjutaksin ja blogiksin?😝

Igatahes on mul tunne, et ma olen rohkem omas elemendis, kui muidu. Ilmselt on vaja välist survet, et saada pidurid peale ja endaga jälle kooskõlla. Muidu ainult kuhjub kõik, just see, mida päriselt soovin ja tahan. Eks jääb nüüdki kuhjake kuhugi nurka ootele, aga midagigi saab veidi soovitud suunda juhtida... No niisama olla ja mitte midagi teha, täiesti süüdimatult, süütult, sest ma olen ju haige🤭🤔😁 Või siis lugeda ja blogida 🤭🤫 Koristamine jm tegevus (sh käsitöö, mida ma jubedalt tahaksin teha!,  päriselt!) on haigele liialt pingutav🤪 See aktiivsus tuleb jätta tervetele 😂 Hea küll, mis ma siin ikka pläran. Panen tõendi lauale ja jätkan molutamisega😆 Pühapäeva tuleb ikka pühitseda!

15. veebruar 2025

"Vaid sinu nimel"

Jenni Haukio.
Vaid sinu nimel: aastad Soome presidendi abikaasana
Tallinn: Koolibri, 2024
243 lk., fotod 

Hästi armas ja südamlik - inimene, naine, lugemine. Helge ja hell tunne jäi. Jälle see tunne! Viimasel ajal ongi just heal tundel mu lugemistes kandev roll. 
[Raamat peab tekitama selle õige tunde, siis on lugemiselamus garanteeritud, muidu on üks pusserdamine ja tekstist (jõuga) läbi närimine, mis tihtipeale päädib pooleli jätmisega või siis tõdemusega - miks selleks oma aega raiskasin...]

Mae on kirjutanud kena kokkuvõtte oma blogis. Praegu lugedes tundub, nagu oleks see mul kahe silma vahele jäänud omal ajal...

Väga diskreetselt ja pieteeditundega kirjutatud raamat. Austuse ja lugupidamisega oma riigi, ajaloo, perekonna, abikaasa suhtes. Samas on  palju poeetikat, poeesiat. Suure lugemusega naisena tsiteerib ta mitmeid kirjanikke ja luuletajaid ning on ka ise poeetilise stiiliga.

2013. aasta suvel osalesin Nousiaistes korraldatud Uusikirkko valla päevadel, mis algasid jumalateenistusega Püha Henriku kirikus. Minu jaoks muutis selle sündmuse veelgi liigutavamaks asjaolu, et just selles kirikus on ristitud mind ennast, laulatatud minu vanemad ja saadetud viimsele teekonnale vanavanemad. Pärast jumalateenistust pidasin kõne Kallipohja seltsimajas, kus peeti omal ajal minu vanemate pulmapidu. Kõnes käsitlesid peale Uusikirkko ajaloo ka isikliku suhet Karjala pärandiga ning seda, kui paljud meist hakkavad oma juurte vastu huvi tundma alles küpsemas eas. (lk 50)

"Rõõm ei tule iseenesest, selle loomisele tuleb natuke kaasa aidata," nendib Hannes [Hannes Hynonen 1913-2015, talve- ja jätkusõja veteran, Liisa Seppäse elulooteoses "Üks lõbus semu: Hannes Hynose pikk teekond 1913-2015"] raamatus. Nende sõnadega võin ka mina läbinisti positiivsete ellusuhtumisega inimesena ühineda. Minu vanaema Kirsi tuletas oma lähedastele omal ajal samuti meelde, et lõppude lõpuks vastutab igaüks ise oma õnnelikkuse eest, ja et hea tuju ja meeldiv argipäev tuleb ise endale luua, sest keegi teine seda pakkuma ei tule. (lk 60)

Kodu roll minu kirjandushuvi arenemisel oli asendamatu, aga mul oli ka õnn olla laps 1980. aastatel ehk ajal, mil nutitelefone, ammugi siis digimeelelehutust oma mängudega polnud veel olemas. Olen täiesti veendunud, et just praegune keskendumisvõimet kahjustav ja vaba aja kasutamist killustav mõõde on põhjuseks, miks ei kasva enam peale nii nimetatud kirglikke lugejaid - vähemalt mitte sellisel hulgal nagu varem. ...
Presidendipaarina toetasime kogu südamest 2015. aastal toimunud kirjandusaastat, mis kutsuti ellu meie kirjanikust sõbra Laula Hirvisaari (1938-2021) algatusel. Kogu maad hõlmava üleriigilise raamatuaasta eesmärk oli meelde tuletada, milliseid elamusi ja rõõmu võib pakkuda lugemine ning meelitada raamatute juurde uusi lugejaid. ... (lk 156-157)

Öeldakse, et kogu elu on mäng ja mäng on juba ÜRO lapse õiguste konventsiooni järgi iga lapse õigus. ... Mängu mõju loovuse ja fantaasia arenemisele on asendamatu.
Minu lapsepõlve aastail 1980. aastatel ootas arvutite ja nutitelefonide maailmavallutus oma järge alles kauges tulevikus. Veel kestis õue- ja ring mängude kuldaeg. Meie kvartali parkides ja mänguväljakutel oli mul võimalik viibida täielikult mängu võlu maailmas koos teiste ümbruskonna lastega. Mäletan tänaseni lapsepõlve mängude eufoorilist iseseisvuse tunnet, fantaasia vabale lennule järgnenud põnevuse kumma, rõõmu koos olemisest ning täielikku eemaldumist argielu normidest ja nõuetest. Kui me, tänased täiskasvanud, raatsiksime nutitelefoni kasvõi hetkeks kõrvale panna ja tõsta pilgu ekraanilt, võiks maailm paista meile endiselt sama põnev nagu lapsepõlves. Ja mis peamine: me võiksime oma silmaga näha elu pidevalt kuju muutvat imet oma lastes, saada osa nende välgukiirusel mööda lendava lapsepõlve võlumaailmast. (lk. 220)

13. veebruar 2025

"Kes neid jõuaks lahuta"


Alice Zeniter (1986). Kes neid jõuaks lahuta. Prantsuse keelest tõlkinud Maria Esko. Tallinn: SA Kultuurileht, 2024. 134 lk. (Loomingu Raamatukogu; nr. 19-21)

Sai läbi näritud. Ei olnud minu teetassike. Ei meeldi seda stiili raamatud. Ma pole adressaat. Liiga palju vulgaarset ja teema ka selline meh, kuigi intrigeeriv. Lõpuks jäi mulle taas küsimus, et mis see siis nüüd oli?!? Mis neist siis sai?!? Elust enne oli palju juttu. Aga elust pärast mitte midagi.

Sõprus mehe ja naise vahel. Loomulikult võimalik. Selles pole ma kunagi kahelnudki. Raamatu lõpus olevast intervjuust (ja see intervjuu mulle täitsa meeldis) koorus välja, et tihtipeale ongi lugejate põhiküsimuseks mehe ja naise sõpruse teema. Kuigi raamat keskendub nagu hoopis muule. Migratsiooni, lojaalsuse, kodakondsuse teema. 

P.S. Mäletan, et ka eelmine LR sarjas ilmunud raamat edenes mul õige visalt... On siin mingi seaduspärasus?!?

8. veebruar 2025

Mets, meri, maa

Käisin täna üle väga pika aja (oma) metsas kõndimas. Sellest on ikka väga kaua aega möödas, kui viimati käisin... 

Kogesin, kui väga, lausa teravalt ma sellest puudust tundsin. Milline elamus see metsaskäik oli! Veendusin taas, et olen ikka täiesti metsa-inimene!  (Täitsa metsa poole 😆). Jaa, mulle meeldib meri ka, aga ma pole mere-inimene. Meri on ilus, mulle meeldib mere ääres jalutada ja merele vaadata, ka merel olla, kui meri on tüüne ja päike sillerdab. Aga meri on ohtlik. Mets on turvaline. Ega asjata öelda ka, et mets on vaese inimese kasukas. Seda kogesin täna ka, kuna tuul oli üpris vali ja külm lageda peal, aga metsas oli mõnus. Lund ei olnud enam peaaegu üldse, ainult kirmekene, mis värskelt pudenenud. Maa oli kahutanud ja krobeline jalge all. Metsanotsud on teinud suuri kaevetöid ja kohati olid konarused ikka päris sügavad, vaata ette, et luid-konte ei murra. Õnneks läks. Ei murdnud. Aga hirmus mõnus oli. Selline mõnekraadine külm ja kargus on väga nauditav.

Meenus Valdur Mikita oma metsa teemadega ja ka metsavennad, kes metsast varju ning pelgupaika otsisid. See mets on ikka midagi ürgeestlaslikku vist...


Pilte ma muidugi ei teinud, aga midagi taolist võis olla täna  ka...

1. veebruar 2025

Kooruv ideepojuke😀🤫

Üks ammune ideepojuke hakkab vaikselt kooruma...😁 Taaskasutus. Vanade trikotaažtoodete (T-särgid jms kraam) uuskasutus. Jämedate varrastega või heegelnõelaga imiteeritud kaltsuvaiba stiil🙃 Kodunt leidsin ainult nr 6 vardad. Aga allolevas raamatus loetakse jämedaks vardaid alles nr 10st, vahemikus 10-25. Seega pean endale soetama vähemalt nr 10 või 12 (15) vardad. Aga mõte on äge ja taaskasutus ju väga teretulnud🙂 Kui midagi asjalikku valmis saan, eks siis näitan ka...






Jaanuar

Ja läinud ta ongi. Jaanuar, aasta esimene kuu. Kuhu ta küll kadus? Olen kuulnud nii mitmeidki seda küsimas. Jah, nii ongi, juba üks kuu aastast möödas ning varsti on jaanipäev!🙂

Ent sellesse kuusse mahtus ka väga palju erinevaid sündmusi. 

No minul isiklikult algab aasta kohe kaasa sünnipäevaga, mis tähendab seda, et tuleb lauda katta ja muid toimetusi teha. Ehk et ei mingit lebotamist😁 Õnneks seekord kõik sujus, ei saanudki peavalu vms. Selleks hommikuks oli maha sadanud paks märg lumekiht, mida sünnipäevalaps ise vapralt kühveldama läks. Naastes oli ta ligumärg, sest ilm oli vihmale läinud... No mina sellest õudusest pääsesin. Paar korda sain aasta algupoolel küll kergemat lund rookida. Tänaseks on suur lumi sulanud, ent veebruar tervitas uue lumekirmega. 

Pärast jõulupuhkust tuli taas tööle minna. Kahjuks küll 6. jaanuaril, mis mujal, paljudes maailma riikides on püha ja seega vaba päev. Aasta kokkuvõtted on tehtud ja võin oma tööpanusega rahule jääda. Kui oled ikka 4000 raamatust ennast läbi närinud (no seda siis süstematiseerimise mõttes, mitte läbi lugedes), siis on see päris tubli töö, arvan ma.

11. jaanuaril oli esimene laulupeo proov ja ette laulmine. Oli tegus ja asjalik proov. Ette laulda sai meie koor esimesena, n-ö ühe soojaga ning meie esitus õnnestus suurepäraselt. Ka tagasiside oli väga positiivne, tähelepanu osutamised väga mikroskoopilised. Nii et üks suur asi tehtud. Aga! Ees on veel 3 proovi (higi, verd ja pisaraid 🙃), kuna osaleme ka valikkoorides.

Negatiivse poole pealt - kahe eestlase hukkumine lumelaviinis Prantsuse Alpides. Üks noor mees oli mu kaasa töökaaslase poeg ja teine Eestis tuntud inimese poeg. Toredad noored inimesed, kes jätsid oma elu liiga vara... Sel samal saatuslikul päeval rihtis kodukülas üks auto oma nina ära vastu rongi. Auto läks mahakandmisele, inimesed õnneks elus ja terved, rongis ilmselt ei märgatudki midagi... Siis veel jubedad põlengud Ameerikas, samuti lennuõnnetus...

Jaanuar tõi taas Eestisse Euroopa meistrivõistlused iluuisutamises. Eilne päev ja seega terve kuu lõppes ülipositiivses võtmes. Naiste üksiksõidus võitles eestlanna Niina Petrõkina end kuldmedalile!!!! Milline ülivõimas sooritus! Millised emotsioonid! Millised elamused! Super-super-super! Nii-nii hea meel! Sümpaatne, armas noor inimene ja milline töökus ning keskendumisvõime!

Veidi sai ka jaanuaris ennast ületatud ja mingeid asju tehtud, mis pikalt ootel, plaanis. Linnakodus hakatakse rõdupaneele vahetama ja selleks oli tarvis rõdud ära tühjendada. Õnneks meil väga palju kola polnud. Aga tänu sellele sai siiski paar mõttetut asja lõpuks ära visatud. Jube tüütu on muidugi seda vajalikku kraami toas ladustada, aga integreerimine veel jätkub😆 Maini vaja nii vastu pidada ju... Alustasin ka kappide sorteerimisega. Midagi on juba uuskasutusse viidud, aga tegemist jätkub... Käsitöö ja isiklik taaskasutus mõlgub mõtetes, ideid on tapvalt, aga aega pole, et sellele keskenduda.

Raamatuid jõudsin ka lugeda. No päris raamat nädalas küll ei õnnestunud... Aga paar loetust on isegi blogisse jõudnud.

Selline tagasivaade siis jaanuarile. Kindlasti jäi midagi kahe silma vahele, aga olgu pealegi.