27. detsember 2024

"Minu Lasnamäe"

Anete Kruusmägi
Minu Lasnamäe: hingega magala
Tartu: Petrone Print, 2024
248 lk. + fotod

Aasta lõpp on lähedal ja taas olen seisus, kus paljud loetud raamatud on jäänud blogis kajastamata. Ikka loodan, et ükspäev tuleb see sulnis hetk, mil suudan kõik kenasti ja põhjalikult ette võtta ja arutleda, mõtiskleda, aga seda ei juhtu kunagi. Et asjast mingigi märk maha jätta, tuleb leppida poolikute postitustega. Maksimalist minus tõrgub seda tunnistamast ja streigib ning trambib jalgu, aga nii on ja kõik🙊🙈

Lasnamäel on minu elus ka oma koht täitsa olemas. 90-ndate alguses sai seal mingi periood pesitsetud. Algul, ülikooli astudes, ööbisin tihtipeale onu pool. Onu pere oli saanud siis just äsja suure korteri, mis toona paljulapselistele peredele spetsiaalselt ehitati. Lisaks onu viiele lapsele ööbis (või lausa elas) seal aegade jooksul ikka väga palju erinevaid lapsi. Nüüdseks on kõigil Lasnamäe tolm jalgelt pühitud ja oma elamised taas maale või maale lähemale kolitud. Teine kodu, kus ühes toakeses mingi aastakese elasin, oli samuti avar korter, mille ristiema suurpere sai.
Üsna tuttav tuli ette see kant ja need tühermaad ja need trepikojad...
Ja veel kolmas elamine oli sõbranna üürikas, see küll kümnendi jagu hiljem, pluss tema ema korter (seal pole ma küll ööbinud, ent külas käinud mitmeid kordi). Ja ikka üsna seesama piirkond (orientiirid siis nn Kose mägi ja Priisle pood). Vaat siis, mis toredad mälestused meenusid😇

Paar väljakirjutust kah, sedapuhku Lasnamäe kohta:

Lasnamäed hakatakse ehitama aastal 1977 ning esimesed majad valmivad juba aasta pärast. Sellest saab kolmas ja suurim paneelrajoon Tallinnas. Planeeritakse ehitada 50000 uut korterit, mis muudaksid inimeste elutingimused hoopis paremaks. Näiteks võrreldes Mustamäe või Väike-Õismäega on Lasnamäe korterid suuremad. Lasnamäe algusaastatel on rajoon vägagi ihaldusväärne ning vanalinn hoopis ebaprestiižne elukoht (lk 52)
Arvatakse, et paneelmajad on Nõukogude süsteemi väljamõeldis. Tegelikult on Lasnamäe-laadseid rajoone üle Euroopa sadade viisi. Paneelmajade juured ulatuvad tagasi funktsionalismi. See on 1920. aastate Euroopa modernistlik arhitektuurivool, mis seadis eesmärgiks ühendada elumajade planeerimisel esteetiline ja praktiline aspekt.
Seega on Lasnamäe juured hoopis Läänes. Paneelikate isa on Šveitsi-Prantsuse arhitekt Le Corbusier ning tema põhimõtetest lähtutakse ka Tallinna uute linnaosade planeerimisel (lk 62).

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar