30. aprill 2025
Arengud elu-elukeses ehk mõned hetked läbi kaamerasilma
Aprill, aprill...
Aprill on üllataja. Iga kord. Igal aastal. Eredalt on meeles möödunudaastane jüripäeva lumi. Sel aastalgi on meid pea igal aprilli nädalavahetusel lumega üllatatud. Muidugi kahvatub see 2024. aasta ees.
Ent veelgi suurema üllatusena tuli aga hoopis üle-eelmise nädala soojalaine. Tervelt kaks päeva üle 20 kraadi (25 kindlasti). Taevalik, õnnis olemine! Reede ei toonud isegi õhtust jahedust! Veel hämaras olin aias üsna paljalt. Laupäeval siiski laskus õhtune jahedus maa peale. Vähemalt olin sel aastal kohal need kaks päeva, kui suvi oli😁. Täna oli jällegi väga külm, lausa jäine ilm. Vastik vihm pealekauba.
Ja nüüd ta ongi läbi, see aprill... Kiirelt, liiga kiirelt lendab aeg...
Energia on jätkuvalt üsna nullis. Mõned üksikud energilisemad hetked olen tabanud, mil tuleb tahtmine midagi teha ja korda saata. Enamasti on see neil hommikutel, kui peab tööle sättima hakkama. No ja kuna eestlane ju ei rüveta püha tööaega, siis ehtsa eestlasena rühin vapralt tööle ja kodused tegemised jäävadki paremaid aegu ootama 😜 Töiselt olen ma tubli, vähemasti enda arvates. Ja kuna mu töö meeldib mulle, siis on selles osas kõik hästi ja kontrolli all. Leiaks kena koduabilise, kes korra nädalas elamise üle käiks, siis oleks elu päris lill juba🤭😆
Lugeda pole suurt midagi jõudnud. Sellekski pole justkui tahtmist ega energiat. Eile (või oli see juba üleeile?) siiski alustasin taas ühe kergema romaaniga. Aga õiget indu pole....
See-eest olen usinasti Raamatuvahetusega tegelenud. Aprill kujunes seal päris pööraseks. Pärast aastavahetuse vaikelu (detsember-jaanuar oli peaaegu nulliring) hakkas märts tuure koguma ja nüüd tormilise aprilli järel peaks ses vallas vist ka rahulikumalt võtma, sest mai tõotab väga tiheda programmiga tulla. Täna juba alustasin VHK kammerkoori kontserdiga. Hirmus armas ja ilus oli!🥰 Pärast seda käisin kalli ristipojaga kohvikus. Olid needki armsad hetked🥰
Saabuvad maipühad, vabad päevad tõotavad kiireks kujuneda. Homme on plaan surnuaeda minna, koristama ja võõrasemasid istutama. Loodetavasti tuleb homme ka parem ilm.
Mõnusat volberdamist! Kohtumiseni mais!
23. aprill 2025
"Hundi õnn"
Raamat ootas riiulis kaua oma aega (raamatukogu eksemplar, muide. Aina pikendasin, kuna järjekorda enam polnud. Siiski vist ainult kaks korda🤔)
Kui siis lugema hakkasin, sattusin lummusesse. Mingi Norra võbe tuli sisse (Gulbranssen "Ja taamal laulavad metsad"?🤔). Kuigi aeg ja ajastu on hoopis teine. Siis asusin autorit ja tõlkijat guugeldama. Sinna kadus magus laupäeva hommikune lugemise aeg.
Lugemine edenes ruttu ja raamat kutsus tagasi lummusesse. Triinu raamatublogis on kõik hästi kokku võetud. Midagi sarnast kogesin minagi.
Pärast tervet talve kõrgustes, tundis Fausto orgu laskumisel teatud hämmingut: juba Tre Villaggis oli lumi peaaegu kadunud ja tuhat meetrit allpool võttis rohi värvi...
Kõik tuli ühe korraga: orupõhi, maantee, veokid, kella kaheksane hommik, ebaolulised päevauudised.
Inimkond on nagu mets, mõtles ta: kõrgelt alla laskudes muutus see mitmekesisemaks.
Kokk raielankidel: siin oli paar õppetundi, mida Fontana Fredda oli andmas Fausto Dalmassole, kirjanikule. Esimene: alati on tarvis kedagi, kes süüa teeb; kedagi, kes kirjutab, mitte alati.
"...tihtipeale on tarvis rohkem julgust, et jääda kui ära minna."
Ei oskagi seda raamatut kuhugi liigitada. No ilukirjandus, seda muidugi, aga midagi täpsemat, konkreetsemat mitte. Aga midagi seal oli, ikka see miski oli olemas!
8. aprill 2025
Teatris
Olgu siinkohal siis ülestähendatud ka paar viimast teatriskäiku.
Tegevuskoht: Linnateater. Hobuveski (26. märts)
Etendus: "Kiilaspäine lauljanna". Absurditeater ühes vaatuses (1 tund ja 15 minutit).
Tänu taevale, et üks vaatus oli. Muidu oleks ma esmakordselt pärast esimest vaatust sirgeselgselt minema kõndinud. See oli ikka nii absurdne, et anna kannatust. Ja huumor ei ajanud lõpuks ka enam teragi naerma, hakkasin vaikselt juba vihaseks minema...
1950. aastal kirjutatud „Kiilaspäisest lauljannast“, mida autor ise kutsus „antinäitemänguks“ sai kiiresti üks absurditeatri võtmetekste. Teksti loomiseks ammutas Ionesco inspiratsiooni totravõitu dialoogidest inglise keele kursuse õppematerjalis. Näidendi tegelasteks on kaks inglise abielupaari, Smithid ja Martinid, lisaks Smithide toatüdruk ja viimase tuletõrjujast kallim. Nende vestlused koosnevad suuresti möödarääkimistest, kordustest, jaburatest vaidlustest ja tühjadest käibetõdedest. Sellest sünnib koomiline paroodia, aga samas tõstatab „Kiilaspäine lauljanna“ ka teravaid küsimusi tõelise, siira suhtluse võimalikkusest inimeste vahel.